افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

گردهمایی اعتراض آمیز شبکه فعالان جوان در کابل

ده ها تن از اعضای شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر در یک گردهمایی، نفرت و انزجار شان را نسبت به مداخلات پاکستان در امور افغانستان ابراز کردند.

 

به سلسله اعتراضات در برابر مداخلات پاکستان در امور افغانستان، این بار شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر با راه اندازی یک کمپاین در کابل، انزجار و نفرت شان را در برابر این کشور و حامیان تروریزم ابراز کردند.

 

ده ها تن از اعضای این نهاد که یک کاروان از موترها را برای کمپاین با خود داشتند به نقاط مختلف کابل رفته و خواست های شان را با مردم شریک نمودند.

 

آنان شعارهای “مردم دردمند افغانستان! بر ضد طالبان، سیاست های تروریستی پاکستان و حامیان شان متحد شوید” را بالای وسایط شان نصب کرده و در شهر به گشت و گذار پرداختند.

 

سید میثم محمود احسانی معاون پلان و پالیسی این نهاد در مورد گفت:

 

“از آقای اشرف غنی و عبدالله می خواهیم که اینها اختلافات درون حکومتی را کنار بگذارند تا بازنگری مجدد هر گونه گفتگو صلح باید به تعلیق در آورده شود، مداخلات که از سوی کشور های همسایه بخصوص پاکستان جنایت کار صورت گرفته ما هم باید به گونه عمل بلمثل را انجام دهیم، بیایید همه دست به دست هم دهیم و در برابر دشمن واحد که پاکستان خونخوار بین المللی است پالیسی روشن و منسجم داشته باشیم.”

 

قبل از این شماری از مقامات دولتی، فعلان جامعه مدنی، احزاب سیاسی و مردم عام از حکومت خواسته اند تا در روابط اش با پاکستان تجدید نظر کند.

 

رییس جمهور اشرف غنی اخیراً موقف بی پشینه را در برابر پاکستان اختیار کرد و گفت که اعلام جنگ از خاک پاکستان به ضد افغانستان، در حقیقت دشمنی آشکار این کشور با همسایه اش است.

 

این اظهارات بعد از وقوع حوادث پی هم در نقاط مختلف کابل که صد ها کشته و زخمی بر جا گذاشته مطرح می شود.

 

در این حال اعضای شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر ابراز امیدواری کرده اند که موقف گیری حکومت افغانستان در برابر پاکستان، مقطعی و احساساتی نباشد.

 

اعضای این نهاد از حکومت می خواهند تا هر چه زودتر نام جاسوسان در صفوف دولت را افشا کند.

 

احسان الله حکمت رییس دارالانشای این نهاد می گوید که پاکستان یک کشور تروریست پرور بوده و همواره از مخالفان دولت افغانستان حمایت کرده است.

 

به گفته وی، اگر جامعه جهانی به کمک هایش به پاکستان ادامه دهد به این معنی است که در حقیقت تروریستان را حمایت کرده و آنان را تمویل می کند:

 

“متحدان بین المللی افغانستان میلیون ها دالر با پاکستان کمک کرده است، آیا این به معنی آن نیست که آنان فابریکه تولید تروریست و کشور حامی تروریزم را کمک کرده است، جامعه جهانی باید خط مشی کنونی اش را تغییر بدهد.”

 

در این حال شماری از کارشناسان می گویند: تا زمانیکه کشور های غربی بخصوص امریکا حمایت مالی اش را به پاکستان قطع نکند و فشار ها را بیشتر نسازند، این کشور به حمایت اش از تروریزم ادامه خواهد داد.

 

روابط افغانستان و پاکستان پس از آن تا حدی متشنج شد که ریاست امنیت ملی گفت که اکثر حملات اخیر بر کابل از سوی نظامیان پاکستانی سازماندهی شده بود.

 

اینکه آیا همچون اقدامات و عکس العمل ها نتیجه در قبال خواهد داشت یا نه، بعداً روشن خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار