افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

گرامیداشت شهدای عاشورایی افغانستان در دفتر آيت الله محقق کابلي

مراسم گرامیداشت شهدای افغانستان در روز عاشورای حسینی از سوی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی)، با حضور نمایندگان سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان، علما، طلاب ، دانشجویان و مهاجرین در دفتر ایشان (قم ـ ایران) برگزار شد.

در این مراسم که در روز پنج شنبه مورخ 24/9/1390 از ساعت 10 الی 12 برگزار گردیده بود، جلسه با تلاوت آیات از کلام الله مجید و قرائت فاتحه به ارواح شهدای حادثه غم انگیز عاشورای خونین کابل، مزارشریف و قندهار آغاز و با دعا برای شفای عاجل مجروحین این حادثه تروریستی و نا جوانمردانه پایان یافت.
سخنران جلسه جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای اعتمادی با ضد انسانی و ناجوانمردانه خواندن این حملات تروریستی، به تحلیل و بررسی ابعاد حادثه عاشورای خونین امسال افغانستان پرداخت.
ایشان از مقامات و ارگانهای دولتی و خصوصی افغانستان به ویژه ریاست محترم جمهوری که فعالانه پی گیر حل و فصل قضیه هستند و وعده رسیدگی و مجازات عاملین حوادث روز عاشورا را داده اند، تشکر و قدر دانی کرد.
آقای اعتمادی از درایت و بصیرت ملت و مردم افغانستان که صبورانه،با حفظ وحدت و انسجام ملی خود توطئه دشمنان اسلام و میهن را افشاء کردند، تجلیل نمود.
ایشان در بخش دیگر از سخنانش راجع به دست داشتن سازمان استخبارات پاکستان و دولت مردان آن کشور، در پرورش و حمایت از گروههای تروریستی در خاک کشورش گفت:
متأسفانه دولت پاکستان منافقانه عمل می کند، کشوری که دارای اداره دلاّل و فاسد هست، گروه جهنگوی (عامل حملات روز عاشورای افغانستان) و مانند آن را حمایت می کند، این گروه زیر نظر استخبارات پاکستان است، آنها با تربیت و اعزام تروریست و افراد انتحار کننده باعث نا آرامی و کشتار مردم مظلوم و بی گناه افغانستان می شوند، چون آنان آرامش و آبادانی کشور افغانستان با سابقه درخشان فرهنگی و تمدنی را بر نمی تابند، مع الأسف آنها به دنبال راه اندازی و دامن زدن به اختلافات فرقه ی و مذهبی در افغانستان هستند.
آقای اعتمادی با حسّاس توصیف کردند شرایط پیش آمده خواستار پی گیری سریع قضیه از سوی شورای علمای افغانستان و نهادهای ذی ربط با همکاری دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) در سازمان کنفرانس اسلامی و… شده و فرمودند: « حادثه روز عاشورا در کابل و مزار شریف، برای هر انسانی که دارای عقل و احساسات سالم باشد، آن قدر تکان دهنده و آزار دهنده است که جز نکوهش و نفرین بر عاملان این گونه حملات راهی دیگر نمی یابد.»
گفتنی است حمله انتحاری روز عاشورا در کابل، مزار شریف و قندهار که باعث کشته و زخمی شدند بیش از 200 نفر زن، مرد و کودک بی گناه شد، در هیچ قاموس و فرهنگی قابل توجیه نیست؛ لذا بسیاری از شخصیت ها و مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل متحد حمله به عزاداران را محکوم کردند؛ حتی گروه طالبان نتوانستند بار این فاجعه را بر دوش بکشند، همان روز عاشورا با نشر اعلامیه ای این حادثه را محکوم و مسئولیت آن را متوجه خارجی دانستند.
سخنران جلسه ابراز داشت باید از سازمان کنفرانس اسلامی سؤال شود، که آیا آنها اعمال وقیحانه گروه های ارهابی پاکستان را تأیید می کنند یا رد؟ اگر تأیید نمی کنند چرا هنوز ساکتند؟
همچنین در این مراسم نماینده سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان ـ مسئول مهاجرین سفارت افغانستان در تهران جناب آقای ارساری به ایراد سخن پرداختند ایشان با محکوم نمودن این حملات ضد انسان و اسلامی، مراتب همدردی اعضای سفارت و دولت افغانستان را به مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی(مد ظله العالی) و ملت شریف افغانستان به ویژه خانواده های داغدار ابراز داشتند.
ایشان در بخش دیگر از سخنانش قول دادند که پیام این مراسم را به نماینده افغانستان در سازمان کنفرانس اسلامی خواهد رساند.
همچنین آقای ارساری گزارشی را نسبت به فعالیت های انجام شده در رابطه با حل مشکلات مهاجرین افغانی مقیم ایران حضور معظم له ارائه نموده و بیان داشتند:
فامیل های مهاجر که سال گذشته در طرح سر شماری وزارت کشور ایران شرکت کرده اند،به زودی پاسپورت های چاپ می شود؛ لذا آنها می توانند با مراجعه به سفارت و نمایندگی ها، جهت دریافت پاسپورت و اخذ اقامت شان اقدام نمایند.
ایشان در رابطه با اجرای طرح مناطق ممنوعه از سوی کشور جمهوری اسلامی ایران برای مهاجرین گفتند، ما از هموطنان مهاجر می خواهیم که مطابق طرح جمهوری اسلامی (هرچند مشکلاتی را ممکن به همراه داشته باشد) جابجا شوند و طبق توافقات به عمل آمده و ملاحظات که جمهوری اسلامی ایران دارند فعلاً راه حل دیگر وجود ندارد؛ ایشان از دفتر معظم له و علمای خواستند تا نسبت به راهنمایی و اطلاع رسانی مناسب مهاجرین با سفارت در زمینه همکاری نمایند.

منبع: ایرکا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار