افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 17 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

کچالوهای بامیان به گُل نشست!

جشنواره گل کچالو

نخستین جشنواره گل کچالو، به ابتکار وزارت زراعت و اداره محلی بامیان در مرکز این ولایت برگزار شد.

دراین جشنواره وزیر زراعت آبیاری ومالداری، والی بامیان و شماری از نماینده گان مشرانو جرگه ، سفیر کشور سريلانكا در کابل، عده ای ازمقامات دولتی ، اعضای شورای ولایتی بامیان و تعداد زیادی از مردم این ولایت اشتراک نموده بودند.

سخنرانان محفل ضمن قدردانی از این ابتکار وزارت زراعت برگزاری نخستین جشنواره گل کچالو را گامی در راستای بازار یابی محصول کچالوی بامیان و قدردانی از زحمات دهقانان این ولایت خواندند.

والی بامیان در سخنان خود گفت کچالوی بامیان با کیفیت خاصی که دارد میتواند بازار خوبی برای خود در بیرون از کشور به خصوص کشور های آسیای میانه داشته باشد.

آقایان قیس وکیلی و استاد محمد اکبری سناتوران در مشرانو جرگه شورای ملی در سخنان خود از نیاز مندی های مردم برای حمایتشان در سکتور زراعت یاد آوری نموده و از مردم تقاضا نمودند تا بیشتر و بهتر از گذشته زرع کنند و حاصل بردارند.

وزیر زراعت کشور در جریان سخنان خود از دستاورد های این وزارت در سال گذشته و پلان های جدید درسال پیش رو برای انکشاف زراعت در بامیان یاد آوری نمود ه و به توضیح و تشریح برنامه های خود پرداخت.

ایجاد شبکه های آبیاری، ایجاد باغ های جدید، مجادله با آفات و امراض نباتی، وقایه و تداوی بیش از 200هزار راس مواشی ، ایجاد بیش از 600 ذخیره خانه برای کچالو در بامیان ، ایجاد بیش از 1400 باغچه خانگی برای زنان ، توزیع بیش از 350 متریک تن کود کیمیاوی و تخم اصلاح شده بذری و اعطای 15.2 ملیون افغانی قرضه برای دهقانان این ولایت از دستاورد های سال گذشته این وزارت برای مردم بامیان بود.

وی همچنان برنامه های جدید وزارت زراعت در بخش های یادشده برای سال پیش رو را تشریح نمود .

وزیر زراعت کشور در جریان همین سفر 190 ذخیره خانه جدید کچالو را که امسال ساخته شده افتتاح نمود و همچنان فام تحقیاتی ملا غلام را که به تازه گی کار باز سازی آن به هزینه بیش از 19 ملیون افغانی تکمیل گردیده به بهره برداری سپرد.

افتتاح مرکز سیاحین در پارک ملی بند امیر و تهداب گذارای یک سربند در ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان بخش دیگر از سفر وزیر زراعت کشوربود.

وی درجریان همین سفر با شمار زیادی از دهقان بامیان مشمول زنان ومردان صحبت نموده و در مورد حل مشکلات و نیاز مندی های آنان صحبت نمود . در ضمن برای عده ای از کارمندان موفق پروژه ها و ریاست زراعت بامیان که از خود شایستگی نشان داده بودند تقدیر نامه هایی را نیز توزیع نمود

نماینده های مردم از مناطق مختلف بامیان نیز از کارکرد های وزیر زراعت قدردانی و سپاس گذاری نمودند  .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار