افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

کنفرانس لندن، فرصتی که بر باد می رود

دولت وحدت ملی با استفاده از کنفرانس لندن به دنبال آن است تا تعهد خود به اصلاحات را نشان داده و طی یک دهه آینده را که در افغانستان “دهه تغییر شکل” نامگذاری شده برنامه‌های خود را تدوین کند اما افسوس که هیچ طرح و برنامه ای از سوی مسوولان به لندن برده نشده است.

 

امروز پنجشنبه (13 قوس) لندن میزبان کنفرانسی درباره وضعیت کشور ما است که با سازماندهی مشترک دولت‌های انگلیس و افغانستان با حضور محترم اشرف غنی و داکتر عبدالله، نواز شریف، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر سران اروپایی برگزار می‌شود.

 

این کنفرانس قرار است موقعیتی را برای کشور ما فراهم کند تا به تعیین دورنمای خود به منظور اصلاحات پرداخته و همچنین جامعه بین‌المللی نیز با استفاده از آن همبستگی پایدار خود با افغانستان را نشان دهد.

 

پیش از آغاز کنفرانس 3 برنامه مربوط به آن برگزار شده که شامل یک نشست جامع مدنی با سازماندهی گروه موسوم به گروه آژانس‌های انگلیسی- ایرلندی – افغانستان، جلسه مذاکره وزرا درخصوص همکاری اقتصادی منطقه‌ای، همچنین یک میزگرد درباره توسعه بخش خصوصی در افغانستان.

 

دولت وحدت ملی افغانستان با استفاده از کنفرانس لندن به دنبال آن است تا تعهد خود به اصلاحات را نشان داده و طی یک دهه آینده را که در افغانستان “دهه تغییر شکل” نامگذاری شده برنامه‌های خود را تدوین کند.

 

در کنفرانس توکیو جامعه بین‌المللی متعهد شد تا به توسعه افغانستان براساس توافقی معروف به چارچوب پاسخگویی دوجانبه توکیو کمک کند. براساس این چارچوب دولت کابل متعهد شد تا اصلاحات اجرا کند،‌ پس از کنفرانس توکیو توافق شده بود چند سری نشست در سطح وزیران درباره بررسی وضعیت پیشرفت افغانستان برگزار شود و انگلیس پیشنهاد داد تا میزبان نخستین نشست در سطح وزیران باشد و این نشست نیز تحت عنوان کنفرانس لندن درباره افغانستان از امروز آغاز می‌شود.

 

در این نشست به احتمال زیاد کشورهای کمک کننده به افغانستان باوجود افزایش ناامنی و عدم معرفی کابینه حکومت وحدت ملی، علاوه بر تاکید به تعهدات کنفرانس توکیو، تعهدات تازه‌ای به انجام کمک به دولت اشرف غنی خواهند سپرد اما شماری از کارشناسان بر این باورند که دولت جدید و سرپرست‌های وزارتخانه‌ها برنامه موثری در لندن مطرح نکرده‌اند و چون افغانستان در سیزده سال گذشته از حمایت کمک‌های بین‌المللی برخوردار است در نتیجه بدست آوردن بودجه احتمالی دستاوردی برای دولت کنونی محسوب نمی‌شود.

 

به باور این کارشناسان کنفرانس لندن تجدید تعهدات کنفرانس توکیو است و حکومت وحدت ملی زمانی دستاورد خواهد داشت که خودش از لحاظ تامین بودجه و امنیت به خودکفایی برسد. در واقع هدف از کنفرانس لندن تعهد درازمدت کمک‌های بین‌المللی و فرصت مناسبی برای افغانستان در راستای ارایه برنامه‌های توسعه‌‌ای عنوان شده و در عوض دولت کابل نیز برای حکومتداری خوب در قبال این کمک‌ها متعهد خواهد شد.

 

هرچند بهتر بود که حکومت وحدت ملی با کابینه جدیدی که مشروعیت می‌داشت در کنفرانس لندن شرکت می‌کرد؛ اما این کنفرانس ویژه و مستقل برای افغانستان نیست بلکه ادامه کنفرانس توکیو است. شرکت کنندگان در لندن متحد می‌شوند که تعهدات کنفرانس توکیو را ادامه دهند؛ بنابراین حضور سرپرست وزیران هم زیاد چالش‌ برانگیز نیست؛ اما جامعه جهانی با شرکت وزرای جدید بهتر به عملی کردن تعهداتشان وادار می‌شدند.

 

از طرف دیگر حضور نواز شریف در این نشست معنای خاصی دارد. جامعه جهانی از تنش پاکستان با دولت افغانستان و افزایش حملات و دلایل عدم معرفی کابینه آگاه است. در نتیجه به نظر می‌رسد که کشورهای کمک کننده در کنفرانس لندن به تعهد کنفرانس توکیو تاکید و تعهدات تازه‌‌ای را به افغانستان خواهند سپرد.

 

گفته می شود احیای راه لاجورد، رشد سیستم آبیاری سنتی و ارتقای سیستم آبیاری مدرن و پایدار، توسعه سیستم خطوط آهن، توسعه زیربناها از جمله جاده و برق، تسهیل استخراج و انتقال مواد معدنی، خدمات الکترونیک دولتی، مالیات و گمرکات به عنوان طرح های دولت افغانستان در نشست لندن مطرح می شود که البته باید کاهش قیمت‌ها و افزایش ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی، شهرک سازی و اوراق قرضه، حمایت از سرمایه گذاران خارجی و داخلی، ساخت و ایجاد راه ترانزیتی از طریق آسیای مرکزی نیز از جمله طرح‌های اقتصادی برای بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان در این کنفرانس مطرح شود چرا که طرح های اقتصادی مطرح شده در کنفرانس لندن، اهمیت زیربنایی برای اقتصاد کشور دارد.

 

لازم به ذکر است که کنفرانس لندن با حضور نمایندگان نزدیک به 60 کشور و 15 نهاد بین‌المللی در مورد اوضاع اقتصادی افغانستان امروز برگزار می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار