افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

کنفرانس خبری مشترک اشرف غنی با وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

رییس جمهور اشرف غنی با وزیر دفاع امریکا و سرمنشی ناتو چاشت امروز در یک کنفرانس خبری مشترک اشتراک کردند.

به گزارش افغان تلکس، اشرف غنی، در این کنفرانس، از ایجاد تغییرات در ماحول افغانستان، تغییرات سیاسی جهانی و فرصت‌های جدید صحبت کرد و افزود که این فرصت‌ها زمینۀ ثبات را فراهم می‌سازد.

رییس جمهورغنی، افزود که افغانستان روند گفتگوهای صلح را در دو محور صلح با پاکستان (صلح دولت با دولت) و صلح بین‌الافغانی تعقیب خواهد کرد.

آقای غنی، بار دیگر در حضور وزیر دفاع ایالات متحده و سرمنشی ناتو از مخالفان مسلح خواست تا شرایط جدید را درک کنند و به روند صلح بپیوندند؛ او در ادامه از کشورهای همسایه و منطقه به ویژه روسیه و هند خواست تا اجماع منطقوی را جهت مبارزه با تروریزم تجدید کنند و خطر تررویزم را جدی بگیرند.

رییس جمهور موضع کشور را در مبارزه با تروریزم برحق دانست و استراتیژی حکومت دونالد ترامپ را فرصتی برای پاکستان خواند.

در همین حال جنرال جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، نیز سخنان رییس جمهور غنی را تأئید کرد و استراتیژی حکومت ترامپ را برای پاکستان، فرصت جدید جهت پیوستن آن کشور به مبارزه با تروریزم خواند.

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا گفت که واشینگتن منتظر می‌مانند تا ببیند که پاکستان چه گزینۀ را انتخاب خواهد کرد.

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، تأکید کرد که افغانستان را ترک نخواهند کرد و اجازه نخواهند داد که کشورمان دوباره به پناهگاه امن تروریزم بین‌المللی مبدل شود.

جنرال متیس، از پلان چهارسالۀ امنیتی حکومت افغانستان حمایت کرد و برای کمک به افغانستان اعلام آمادگی نمود.

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، گفت ناتو، اعضای ائتلاف مبارزه با تروریزم و کشورهای آسیایی جنوبی به گونۀ متعهدانه و گروپی علیه دهشت افگنی، مبارزه خواهند کرد.

همچنان، ینس ستولتبرگ، سرمنشی ناتو در این کنفرانس، تعهد کشورهای عضو ناتو را در برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تجدید کرد و گفت، آنان می‌دانند که حضورشان در افغانستان ملیاردها دالر هزینۀ مالی داشته و جان هزاران انسان گرفته شده است؛ اما عدم حضور شان در افغانستان هزینۀ بیشتر از این خواهد داشت.

آقای ستولتبرگ، افزود:اگر قوای ناتو خیلی زود افغانستان را ترک کند، پس خطر این وجود دارد که افغانستان ممکن پس به وضعیت هرج ومرج برگردد و شاید بازهم پناهگاه امن برای تروریزم بین‌المللی شود.

آقای ستولتبرگ، تأکید کرد که ناتو به همکاری در ساحات مختلف با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، حمایت از قوای خاص و ایجاد و تقویت قوایی هوایی افغانستان متعهد است.

سرمنشی ناتو گفت، که حداقل تا سال ۲۰۲۰ به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان سالانه یک میلیارد دالر خواهند پرداخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار