افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

کنفرانس حزب التحریر در کابل برگزار شد !

حزب التحریر که یک حزب ممنوعه در کابل می باشد و مرکز اصلی آن در پاکستان هم بصورت مخفیانه اداره می شود، بعد از ظهر روز پنجشنبه کنفرانسی را پیرامون مهم ترین و برجسته ترین بحران در افغانستان یعنی فساد اداری در کابل دایر نمود.
این حزب یکی از حامیان اصلی القائده و طالبان در افغانستان بوده ادعا کرده است که تا کنون نیروهایش در بسیاری از حملات انتحاری و ضد دولتی در افغانستان شرکت داشته اند.
این حزب در برخی از کشور های دفتر دارد و در بعضی کشورهای آسیای میانه نیز فعالیت های تخریبی انجام می دهد.

جالب اینجاست که این حزب که در افغانستان فعالیتش ممنوع است ، در کابل رسما کنفرانس دایر می کند و کسی هم مزاحم شان نمی شود.

متن گزارش رسیده از این کنفرانس را مشاهده فرمایید :
سخنرانان طی این کنفرانس واقعیت، عوامل، اسباب و دلایل اصلی بروز فساد اداری و تداوم آن را در افغانستان بیان داشتند. همچنین موقف مبدا مسلمانان در مقابل همه مشاکل و خصوصاً فساد اداری روشن گردیده و یگانه راه حلی را که از طریق آن می توان با این پدیده شوم و تباه کن مبارزه نمود، واضح گردید که آن تنها توسط تطبیق انقلابی و همه جانبه اسلام از طریق نظام خلافت به دست آمده می تواند.

این کنفرانس از دو بخش اساسی تشکیل گردیده بود، طوری که در بخش نخست آن دو سخنرانی ایراد گردید و دو فیلم مستند نیز به نمایش گذاشته شد و در بخش دوم آن به پرسش های مشترکین پاسخ داده شد.

در سخنرانی اول؛ عوامل اساسی فساد اداری بحث گردیده و در نتیجه آن ثابت شد که عامل اصلی فساد اداری طرز تفکر نظام کفری دموکراتیک پیرامون سعادت انسان می باشد. زیرا این فکر از سرمایه داری نشأت یافته و توسط آن ها پخش و نشر می شود. علاوه برآن، ناکامی نظام و فساد حکام از عوامل دیگر فساد اداری خوانده شد که سبب گردیده تا نیازهای اصلی مردم همچنان رفع نشود. به همین ترتیب، فقدان هویت میان مردم و نظام از عوامل اساسی دیگر بیان شد، زیرا دموکراسی با عقیده مردم در تصادم قرار داشته و این امر باعث می شود تا پابندی به قوانین و احکام چنین نظام فوق العاده ضعیف شود.

در مورد راه حل این بحران گرچه فساد تولید کاپیتالیزم محسوب می شود، ولی کاپیتالیزم نه تنها فساد اداری بلکه ده ها مشکل دیگری را نیز آفریده است. مثلاً صرف جغرافیای سیاسی؛ تنش و منازعات فراوانی را میان کشورهای مثل پاکستان افغانستان و ایران کشور های خلیج ایجاد نموده است، پس لازم است تا برای حل تمام مشاکل فوق نظام دموکراتیک کاپیتالیزم در سرزمین های اسلامی از بیخ و بن کنده شود.

سخنران دوم؛ عوامل اساسی فساد اداری را خصوصی سازی، آزادی های مطلقه و مخصوصاً آزادی ملکیت خواند و کشورهای که تحت تسلط نظامی و یا سیاسی کاپیتالیزم قرار دارند، به شدت از آزادی های اقتصادی و اجتماعی این نظام حتی تا سرحد سکولرزم متأثر می شوند، که عراق، افغانستان و سومالیا بهترین مثال های آن به شمار می رود.

در جریان سخنرانی دوم، راه حل بنیادی نیز بحث شد و طی آن واضح شد که اسلام اصول و میکانیزم های را مثل معیار قرار دادن حلال و حرام برای اعمال، تمرکز بر توزیع ثروت، تقسیم عادلانه و مشروع ملکیت ها، استفاده مناسب از منابع را وضع نموده تا توسط آن ها و میکانیزم های متعدد دیگر، وحدت امت تقویت یافته و نیازهای اساسی افراد اشباع شود که با تطبیق این اصل جلو بروز هر نوع فساد در جامعه اسلامی گرفته می شود. همچنین گفته شد که این امر ممکن نیست مگر این که جغرافیای سیاسی کنونی امت اسلامی به سطل کثافات پرتاب نشود، که پس از سقوط خلافت عثمانی در ترکیه بعد از جنگ اول جهانی به میان آمدند و برای رسیدن به این هدف بالای ضرورت و وجوب احیای دوباره خلافت اسلامی بار بار تاکید صورت گرفت.

اشتراک کنندگان این کنفرانس را اراکین دولتی، متنفذین قومی، تحلیل گران، سیاست مداران، محصلین و استادان از سراسر افغانستان تشکیل داده و از چنین کنفرانس حزب التحریر در مورد مشکلات مهم و اساسی که افغانستان امروز با آن دست و پنجه نرم می کنند و از راه های حلی که در آن بحث شد، به گرمی استقبال نمودند.

افغان پیپر

  1. عبدالقهار{عزیزی} :

    سلام تقدیم میدارم به تمام خواننگان این برنامه هاوبعد .
    نظرمن درباره حزب التحریر اینست که این حزب در تمام جهان و باالخصوص درکشورهای آسیایی خیلی یک حزب پر منفعت درباره نظامی اسلامی وتنظیم امور مردم اسلام میباشد وهم چنان یک حزب سیاسی ودنبال کننده تمام احوالات مردم درجهان است در این حزب انتحارات خودکشی ربودن مردم وهم چنان آن کارهای را که مردم ودشمنان قسم خرده اسلام با این حزب توصل میسازن غیر قابل قبول برای یک امت اسلامی است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار