افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

کنفرانس بين المللى کابل در ماه آینده

وزارت خارجه افغانستان، تدوير کنفرانس بين المللى کابل را که ماه آينده خواهد بود، مهمترين رويداد در عرصه روابط خارجى کشور خواند.

جاويد لودين معين وزارت امور خارجه افغانستان، در نشستى در کابل گفت که جهت پيگيرى توافقات کنفرانس استانبول در مورد افغانستان، قرار است نشستى به اشتراک وزراى خارجۀ کشورهاى قلب آسيا به تاريخ ١٤ جوزا در کابل برگزار شود.

وی می فزاید، افغانستان از ديدگاه خود در مورد پروسه استانبول برمشورت هاى سياسى در سطح منطقه تاکيد نموده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper.com)، افغانستان در کنفرانس استانبول تعهد نمود که در سطح منطقه به منظور اعتماد سازى، حاضر است با کشورهاى منطقه مشورت هاى سياسى را انجام دهد.

کنفرانس استانبول به اشتراک نمايندگان ٢٩ کشور و سازمان بين المللى، که از افغانستان رئيس جمهور کرزى در راس هيات بلند رتبه در آن شرکت داشت، در ماه عقرب سال گذشته در شهر استانبول ترکيه داير گرديد.

معیین وزرات خارجه افزود که کنفرانس استانبول اولين کنفرانس در چارچوب همکارى هاى منطقوى است که روى موضوعات سياسى درآن بحث شده و به شکل يک پروسه در نشست هاى تعقيبى آن پيگيرى خواهد شد.

که جهت اعتماد سازى در سطح کشورهاى منطقه، افغانستان يک سلسله اقدامات عملى را پيشنهاد خواهد کرد، که درين راستا برخى پيشنهادها در کنفرانس استانبول نيز شده بود.

وی در ادامه موضوع ديگر پيشنهادات افغانستان به نشست ماه آينده در کابل را توحيد در مسايل کارى برخى از سازمانهاى منطقوى و بين المللى که در سطح منطقه فعال است عنوان کرد.

به گفتۀ وى، در ده سال گذشته بيشتر محور همکارى هاى منطقوى را موضوعات اقتصادى تشکيل مي داد، که نسبت به مسايل سياسى، ازحساسيت کمتر در منطقه برخوردار است.

ضمن بیان این جمله افزود، اتکاى متقابل در سطح منطقه همنوايى و همفکرى در سطح منطقه به تناسب مناطق ديگر دنيا بسيار به سطح پايين قرار دارد. به همين دليل در ده سال گذشته عمدتا فقط روی مسايل که کمتر حساسيت بر انگيز بود همچو مسايل اقتصادی توجه شده است.

کنفرانس استانبول اولين باربود که موضوعات سياسی و مساله اعتماد را در منطقه مطرح ساخت.

وی گفت که برای ثبات و صلح در افغانستان، نياز به همکاری های سياسی در سطح منطقه است.

قرار است در این نشست به تمام نگرانی های کشورهای منطقه نیز از سوی کابل پاسخ داده شود و انتظار می رود که به نگرانی های برخی از کشورهای همسایه درباره امضا توافق نامه راهبردی میان کابل و واشنگتن نیز بپردازند.

کمرنگ بودن همکاری های سیاسی میان کشورهای منطقه نیز یکی از دلایل بی ثباتی در افغانستان گفته می شود. پیش از این ناتو به میان آمدن صلح و ثبات پایدار را در افغانستان نیازمند همکاری های جدی پاکستان دانسته است.
خواهیم دید که تعهدات در نشست کابل برای به میان آمدن ثبات در افغانستان به چه اندازه سودمند خواهد بود.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار