افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

کم خونی ۳۱ فیصد دختران جوان در افغانستان

نهادهای مربوطه تلاش دارند تا با دادن قرص اسید فولیک به دختران دانش آموز با کم خونی در میان دختران جوان مبارزه کنند.

 

وزارت های معارف و صحت عامه افغانستان اعلام کرده‌اند که ۳۱ فیصد دختران جوان این کشور دچار کم خونی هستند. برای مقابله با این پدیده هر دو وزارت مبارزه مشترک را آغاز کرده‌اند.

 

براساس خبرنامه این دو نهاد، آنان با حمایت صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) برای حل این مشکل، قرص اسید فولیک به صورت هفته‌وار به شاگردان مکاتب خواهند داد.

 

این پروگرام با حضور نماینده گان وزارت صحت عامه، معارف و یونیسف در ولایت پروان در شمال کابل رسما آغاز شد.

 

در خبرنامه این نهادها آمده که این روند نه تنها باعث رشد فزیکی دختران می‌شود، بلکه سبب افزایش فعالیت و تمرکز بهتر آنان در کارهای روزانه خواهد شد.

 

براساس اعلام دو وزارت‌خانه این روند می‌تواند در طولانی مدت باعث تاثیرات مثبت در تربیت نیروهای بشری و افزایش ظرفیت انسانی در افغانستان شود.

 

طبق این پروگرام جدید در حدود ۲.۳ ملیون دانش آموز دختر قرص اسید فولیک را به صورت هفته‌وار دریافت خواهند کرد و تا سال ۲۰۱۷ میلادی انتظار می‌رود که میزان افراد دارای کم خونی به ۲۰ فیصد کاهش یابد.

 

این پروگرام تا دو هفته دیگر در ۱۴ ولایت، شاگردان ۹ الی ۱۲ مکاتب دخترانه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

پروگرام بعدا توسعه یافته به سنین کمتری و همچنین در ولایات بیشتری عملی خواهد شد.

 

براساس

 

گرازش‌ها ۵۵ فیصد از کودکان زیر سن ۵ سال در افغانستان از رشد بازمانده‌اند.

 

طراحی لباس ویژه برای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

 

 

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده که با همکاری شرکت حمل(Hummel) دنمارکی، لباس ویژه برای تیم ملی فوتبال مردان و زنان این کشور طراحی کرده است.

 

بر روی پیراهن‌های تیم ملی مردان و زنان افغانستان عکس شیر طراحی شده که فدراسیون فوتبال افغانستان گفته به دلیل جذابیت آن است.

 

پیراهن تیم ملی فوتبال افغانستان برای زنان و مردان در دو رنگ سرخ و سفید طراحی شده است.

 

کریستین سندی، رییس شرکت حمل دنمارکی درباره این لباس گفته که زنان افغانستان مجبورند و یا بسیاری از آنها می‌خواهند حجاب داشته باشند.

 

او گفته است که این شرکت یک لباس شیک و عالی را برای فوتبال زنان افغانستان طراحی کرده و می‌خواهد که به این ترتیب دختران افغانستان به ورزش تشویق شوند.

 

او در ادامه افزوده که این شرکت در کل فوتبال افغانستان را در بخش لباس حمایت می‌کند.

 

 

سید علی کاظمی، سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان گفت که هدف از طراحی این لباس فراهم کردن لباس پوشیده به دختران است و این به معنی اجباری کردن استفاده از لباس پوشیده در فوتبال افغانستان برای زنان نیست.

 

قبلا از این نیز شماری از زنان فوتبالیست افغانستان در مسابقات داخلی و خارجی گاهی نیمه‌پوشیده به میدان می‌آمدند.

 

دستآورد‌های تیم فوتبال زنان

 

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. این تیم در مسابقات بانوان کشورهای جنوب آسیا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بنگلادیش حضور داشت و نتوانست از مرحله گروهی این رقابت‌ها صعود کند.

 

در سال ۲۰۱۲ در سریلانکا توانست با شکست چهار بر صفر بر پاکستان، تساوی مقابل مالدیف به مرحله نیمه نهای راه یابد و مقام چهارم را در این مسابقات به دست آورد.

 

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان قبل از حضور در مسابقات کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۲ در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم بانوان قطر در شهر دوحه رفت و توانست این تیم را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد.

 

این تیم در سال ۲۰۱۴ در مسابقات زنان کشورهای جنوب آسیا با توجه به اینکه ۹ بازیکن این تیم از میان افغان‌های مقیم کشورهای ایران، امریکا و اروپایی انتخاب شده بودند و ۱۱ بازیکن دیگرش از باشگاه‌های فوتبال در داخل افغانستان برگزیده شده بود، نتوانست نتیجه قابل قبول کسب کند.

 

تیم افغانستان با شکست‌سنگین از حریفانش بنگلادش،‌ مالدیف و هند مرحله گروهی را ترک کرد.

 

 

لباس تیم فوتبال زنان و مردان افغانستان که در سایت فدراسیون فوتبال افغانستان به نمایش گذاشته شده است

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار