افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

کمیسیون های انتخابات در تقلب ها دست داشتند

گزارشی از سوی کمیسیون شکایات انتخابات نشر شده است که حدود سیزده هزار نفر از اعضای دایمی و موقت کمیسیون انتخابات، در تقلب انتخاباتی دست داشته اند. این کمیسیون هشدار داده که در صورت اثبات جرم آنها، نام آنها در فهرست سیاه جای خواهد گرفت اما آیا دست مراجع قضایی به تقلبکاران واقعی و سردمداران کمیسیون انتخابات که در تقلب شریک بوده اند هم خواهد رسید؟

 

داوود کلکانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: متاسفانه در انتخابات سال 93 فساد و تقلبات گسترده ای وجود داشت. حالا کمیسیون شکایات انتخابات اعلام می کند که بیست نفر از اعضای دایمی و ده هزار نفر از کارمندان موقت در تقلب متهم هستند. تصور کنیم که در دستگاهی که ده هزار نفر آن در تقلب دست داشته باشند، مشروعیت دارند تا به کار خود ادامه دهند؟ آیا این روند مشروع خواهد بود؟ آیا این روند برای مردم و برای جهانیان قابل قبول خواهد بود؟ این نوعی خیانت ملی و جفا به مردم افغانستان است.

 

وی در ارتباط با افرادی که در تقلب دست داشته اند عنوان کرد: با این گزارش، انتخابات زیر سوال رفته است ما انتخابات مشروع نداشته ایم، این اوضاع در اثر سوء مدیریت و عدم مدیریت به وجود آمده است. اسنادی وجود دارد که کسانی که در راس کمیشنری ها قرار دارند، همچنین رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات، در فساد انتخابات دست داشته اند و اگر می خواهند این موضوع را بررسی کنند باید از رییس گرفته تا آخرین فرد مورد بررسی قرار بگیرند و به مقامات عدلی و قضایی سپرده و به شکل درست و قانونی بررسی شوند. کسی که مجرم است باید به جزای کار خود برسد.

 

کلکانی بررسی کمیسیون شکایات را بی موقع دانسته و افزود: انتخابات افغانستان به سوی بحران رفت، به مشکل برخورد و کشورهای خارجی در افغانستان مداخله کردند و توافق به وجود آوردند که حکومت وحدت ملی شکل بگیرد. حکومتی که نامشروع است و جنبه قانونی ندارد. وظیفه کمیسیون شکایات انتخابات این است که انتخاباتی، سالم، شفاف که مورد قبول همه مردم افغانستان باشد دایر کنند و تخطی ها را به موقع برملا کنند.

 

این نماینده مجلس هردو کمیسیون شکایات و انتخابات را متهم به تقلب کرده و گفت: اگر کمیسیون شکایات انتخابات تخطی کرده باشد چه کسی باید رسیدگی کند؟ اسنادی وجود دارد که هم کمیسیون انتخابات و هم شکایات تقلب کرده اند. بنابراین چون در تشکیل و صلاحیت های قانون انتخابات مشکل وجود دارد، باید کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات و اعضای آن به مراجع عدلی و قضایی معرفی شوند و تحقیق صورت بگیرد. اسنادی وجود دارد که کمیسیون شکایات انتخابات از مردم رشوه اخذ کرده اند. در پروسه انتخابات افغانستان هیچ کدام شفاف عمل نکرده اند و همه شان در فساد و تقلب گسترده سهیم بوده اند.

 

وی انتخابات گذشته را نامشروع خواند و اظهار کرد: وقتی می توانیم بگوییم انتخابات مشروعیت دارد که زمامدار کشور توسط آرای مردم، مستقیم و سری انتخاب شده باشد و به ازای هر نفر یک رای وجود داشته باشد. اگر در انتخابات جعل، تزویر و تقلب های گسترده صورت بگیرد مشروعیت آن زیر سوال می رود. اتفاقی که در کشور ما افتاد، ناظرین خارجی می گویند که برای ما این انتخابات وحشتناک بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار