افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی هرچه زودتر کارش را آغاز کند

پس از خواست های مکرر نهاد های ناظر انتخابات درافغانستان یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد در این کشور نیز تاکید میکند که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید هرچه زودتربه کارش آغاز کند.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه روز گذشته گفت، که تداما چی یا ماموتو روز چهار شنبه در ملاقات با عبدالله عبدالله رییس اجراییه گفته است که کمک های مالی آنان با پروسه انتخابات دراین کشور وابسته به ایجاد اصلاحات درسیستم انتخاباتی می باشد:

 

” این مقام سازمان ملل متحد در افغانستان اصلاح نظام انتخاباتی را یک موضوع مهم برای تقویه دیموکراسی و تعهد حکومت افغانستان در برابر مردم این کشور و جهان خواند. او از حکومت خواست تا هر چی زود تر کار کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی را آغاز کند. تا برای انتخابات آینده زمینه مساعد گردد. به طور مشخص به تعهداتی که رهبران افغانستان با جهان کرده عمل صورت گیرد و و توافق نامه سیاسی را که هر دو رهبر امضا کردند، تطبیق گردد. ”

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در ماه ثور سال جاری به هدف اصلاح نظام انتخاباتی ایجاد شده اما تا حالا به کارش آغاز نکرده است.

 

دراین حال در اوایل هفته جاری مقامات حکومتی گفتند که این کمیسیون تا اواخر همین هفته کارش را آغازخواهد کرد اما به دلیل نامعلوم تا هنوز نیز به کارش آغاز نکرده است.

 

ریاست اجرائیه حکومت میگوید که، روی گزینش رییس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی توافق صورت گرفته و دیگر دلیلی برای تاخیر کار این کمیسیون وجود ندارد.

 

اعضای شورای ملی و شماری از اعضای جامعه مدنی پیش از این بارها از حکومت افغانستان خواسته اند که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید هرچه زود تر به فعالیت آغاز کند اما حکومت تا حالا به این خواست آنان پاسخ مثبت نداده است.

 

از سوی دیگر اکسین یا شبکه جامعه مدنی افغانستان برای انتخابات میگوید که،ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه از اصلاح سیستم انتخاباتی درهراس اند.

 

جانداد سپین غر رئیس این شبکه روز گذشته گفت که، اصلاحات اگر به شکل درست ان به پیش برود به نفع هر دو طرف خواهد بود:

 

” بدبختی اینجاست که هر دو تیم ها فهم زیاد در مورد مسایل انتخابات و پروسه اصلاحات ندارند و من فکر می کنم که یک نوع ترس موجود است گفته شده که اصلاحات به نفع یکی و به ضرر دیگر می باشد .

 

اصلاحات اگر به شکل علمی به پیش برود به هیچ وجه به هر دو طرف ضرر نخواهد رساند و به فایده هر دو طرف خواهد بود. ”

 

مسوولین این شبکه تاکید دارند که، کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید برای اصلاح نظام انتخاباتی این کشور یک راه کار اساسی را ایجاد و عملی کند.

 

آنها از رهبران حکومت وحدت ملی میخواهند که، امکانات لازم را برای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی فراهم کند و تلاش کند تا مسوولان این کمیسیون از هر نوع گرایش و مداخلات سیاسی دور نگهداشته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار