افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

کمیسیون‌های انتخاباتی مورد انتقاد قرارگرفتند

فهیم صدیقی

به گزارش سازمان موسوم به خط نو، کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی تاکنون کاربنیادی را در پیوند به انتخابات انجام نداده اند!

 

فهیم صدیقی مسئول این نهاد روز گذشته  طی یک نشست خبری در کابل گفت، مردم و نهادهای ناظر انتخابات از کمیشنران جدید توقع داشتند تا آنان در روزهای نخست کاری‌شان اقدامات بنیادی را انجام دهند اما افزود که آنان تاکنون هیچ دستاوردی نداشته‌اند.

 

وی در ادامه گفت:

 

“ملت افغانستان یک بار دیگر از کار کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی نگران‌ است. نهادهای ناظر انتخاباتی انتظار داشتند که در آغاز کار این کمیسیون‌ها کارهای بنیادی و اصلاحاتی را که بیشتر بر بنیاد انتخابات تکیه داشته و شفافیت انتخابات را تضمین کند، اقدام خواهند کرد.”

 

آقای صدیقی گفت، در صورتیکه ۲۱ میلیون کارت رأی‌دهی که در گذشته توزیع شده‌است باطل نگردد و در عوض به افراد واجد شرایط تذکره الکترونیکی داده نشود انتخابات آینده نیز مورد اعتماد مردم قرار نخواهد گرفت.

 

کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی حدود دو ماه پیش پس از انجام مراسم تحلیف به کار شان آغاز کردند.

 

این بار نخست نیست که از چگونگی کار کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی انتقاد می‌شود بلکه قبل از این نیز برخی از نهاد‌های ناظر انتخابات گفته‌اند که کار این کمیسیون‌ها به کُندی به پیش می‌رود.

 

بر اساس معلومات این نهادها، کمیسیون‌های انتخاباتی باید در این مدت در بخش‌های تهیه لیست رأی دهنده‌گان، مشخص نمودن مراکز رأی‌دهی و در کنار معرفی رئیس دارالانشا یک سلسله کار های بنیادی دیگر را نیز انجام می‌دادند.

 

اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که با آغاز کار شان اولویت‌های کاری‌شان را مشخص نموده و به هدف پیشبرد درست امور مربوط به انتخابات، کمیته سه‌گانه که شامل کمیته حقوقی، عملیاتی و اداری می‌شود را ایجاد کرده که هر کدام کارهای شان‌را به گونه لازم انجام می‌دهند.

 

نجیب‌الله احمدزی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کارهای آنان به‌گونه درست به پیش می‌رود و برای بهبود کارهای‌شان طرزالعمل‌های را نیز ترتیب داده‌اند.

 

وی افزود:

 

“کار های ما به‌گونه خوب جریان دارد ما طرزالعمل‌های مختلف را ترتیب داده‌ایم کمیته عملیاتی ما بسیار کمیته مهم است این کمیته کار اصلاحات انتخاباتی و بررسی همه‌جانبه برگزاری انتخابات را به دوش دارد و طرح‌های تطبیقی و عملیاتی را نیز آماده کرده‌است.”

 

نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که برای اصلاحات همه‌جانبه و بررسی مشکلات باید کمیسیون مستقل انتخابات با اعضای جامعه مدنی، احزاب سیاسی و متخصصین انتخابات مشوره کرده و نتایج کارهای‌شان را با مردم در میان بگذارد تا مردم به کار آنان اعتبار قایل شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار