افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

کمیسیون‌های انتخاباتی باید با استقلالیت کامل کارکنند

بنیاد فیفا

 

بگفته رئیس بنیاد فیفا، حکومت با درنظرداشت اصل روشنایی استقلالیت انتخابات، کمیسیون‌ها را بگذارد تا با استقلالیت کامل کارکنند.

 

مسئولان فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان دیروز هنگام ارائه اصول‌نامه اصلاحات انتخاباتی گفتند، بخاطر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه علاوه بر کمیسیون‌های انتخاباتی نقش نهاد‌های دیگر نیز مهم است.

 

یوسف رشید گفت:

 

” از حکومت می‌خواهیم تا با در نظر داشت اصل استقلالیت به کمیسیون‌های انتخاباتی به دید نهاد‌های مستقل نگاه کند و به کارهای آن‌ها مداخله نکند در عین حال ما از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهیم آن‌ها نیز به استقلالیت ‌شان توجه کنند و در فیصله‌‌های شان مستقل باقی بمانند.”

 

آقای رشید می‌گوید، در همکاری با حدود ۵۰ نهاد و ادارات مختلف بخاطر اصلاح سیستم نظام انتخاباتی، یک اصول‌نامه را ترتیب کرده‌اند و آن را به حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی سپرده‌اند.

 

پس از جنجال‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، یکی از تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی بود.

 

بر اساس تعهدات رهبران حکومت، کمیته گزینش فهرست نهایی کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی را برای رئیس جمهور سپرد و رئیس جمهور از میان آنان ۷ تن را به کمیسیون مستقل انتخابات و ۵ تن دیگر را به کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزید.

 

از سوی هم شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، حکومت برای راه اندازی انتخابات شفاف متعهد است و موضوع انتخابات در اولویت‌های کاری حکومت قرار دارد.

وی افزود:

 

“برای اصلاح نظام انتخابات و برگزاری انتخابات از آدرس حکومت نخبه گان سیاسی در کشور وجود دارد کار دیگر که حکومت در دستور کار خود دارد تعیین منابع مالی برای برگزاری انتخابات است.”

 

آقای مرتضوی می‌گوید، حکومت برای برگزاری انتخابات شفاف متعهد است و تلاش می‌کند تا با آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی اعتماد از دست رفته مردم را دوباره حاصل نماید.

 

وی می‌گوید، یکی از چالش‌های عمده در برابر انتخابات مسئله امنیت بوده و نیاز است تا وزارت داخله بررسی ‌هایش را در این مورد با آن‌ها شریک سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار