افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران دایر شد

داکتر عبدالله عبدالله

 

رییس اجراییه کشور در کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران گفت: در پروسۀ تدارکات باید اصلاحات آورده شود.

معلومات در مورد پروسۀ تدارکات، کاهش بازدهی شرکت صنایع تولید ذغال سنگ “وایس گروپ”، چگونگی تنظیم ترانسپورت شهری در پایتخت و ولایات، طرزالعمل رسیده‌گی به خسارات ناشی از آتش‌سوزی در ساحات تجارتی و صنعتی و دکاکین، گزارش هیأت موظف از بازدید و ارزیابی شرکت تولیدی مواد سوخت فاروق اعظم و بحث پیرامون وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در کشور و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن، آجندای کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران را تشکیل می‌داد.

 

در این نشست، مسوولان وزارت انرژی و آب با ارایۀ معلومات همه‌جانبه‌ به تشریح سیستم تدارکات ملی، کاستی‌ها، پیامدها و راه‌حل‌های آن پرداخته و اصلاح بنیادین در این سیستم را یکی از نیازهای اصلی‌ عنوان نمود که اگر به اصلاح آن پرداخته نشود، بیش‌تر پروژه‌ها در بخش‌های مختلف با مشکل جدی رو به رو خواهند شد.

 

عدم مطابقت مینوت جلسۀ ارسالی کمیسیون تدارکات ملی با فیصله‌های واقعی این کمیسیون، برخورد دوگانۀ کمیسیون تدارکات ملی با پروژه‌ها، عدم فیصله‌های مشخص در کمیسیون تدارکات ملی، ارایه گزارش نادرست به اعضای کمیسیون تدارکات ملی توسط افراد ثالث و مداخله این اشخاص در روند تدارکات، از مواردی بودندکه پیرامون آن بحث گردید.

 

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور، با تأیید این گزارش، به رییس دارالانشای شورای وزیران هدایت داد تا روز پنج‌شنبه هفتۀ روان، نشست مشترکی را میان معینان وزارت‌ها و نماینده‌گان تدارکات ملی و سکتور خصوصی برگزار نمایند تا اصلاحات لازم در این راستا صورت گیرد.

 

در همین‌حال و در مورد درخواست شرکت صنایع پروسس ذغال سنگ “وایس گروپ”، رییس اجراییه کشور هدایت داد که نشست مشترکی با وزیر معادن، وزارت مالیه، وزارت اقتصاد، اتحادیه صنعت‌کاران، اتاق‌های تجارت و مسوولان کمپنی متذکره روز پنج‌شنبه تدویر و فیصله نهایی پس از بحث دقیق و با رویت اسناد صورت گیرد.

 

پس از ارایه معلوماتِ مسوولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی و نظریات و پیشنهادات اعضای جلسه، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور اعلام نمود که مساله ترانسپورت شهری و رسیدگی به معضل دیرینۀ شهروندان کشور و به ویژه شهریان کابل، به بازنگری جدی دارد و اینکه مسوولان نهادهای مربوطه، با طرح‌ها و پیشنهادات مشخص و دقیق در جلسات آینده حضور یابند تا گام‌های عملی در این راستا برداشته شود.

 

مساله رسیدگی به خسارات ناشی از آتش‌سوزی نیز در این جلسه به بحث گرفته شد و قرار شد تا مسوولیت رسیده‌گی به این معضله را اداره مبارزه با حوادث بر عهده بگیرد و در عین زمان، راه‌هایی در نظر گرفته شود که بر اساس آن، با متضررین همکاری‌های لازم صورت گیرد.

 

در همین‌حال، رییس اجراییه هدایت داد تا کمیته‌یی ایجاد گردد و موترهایی‌که به منظور انتقال مامورین نهادهای دولتی خریداری شده بود و بعداً و بنابر معاذیری از تطبیق آن انصراف گردید، با مدیریت وزارت مالیه و با نظر داشت اصل شفافیت به سکتور خصوصی واگذار گردد.

 

در بخش دیگر این نشست، مسوولان اداره ملی نورم استندرد، نتیجۀ ارزیابی خویش در مورد شرکت تولیدی مواد سوخت فاروق اعظم را به اعضای جلسه ارایه نمودند.

 

رییس اجراییه کشور با بیان این مطلب که ضمن تعهد به حمایت از سرمایه‌گذاری، به محافظت از محیط زیست نیز ارزش قایل هستیم، به رییس دارالانشای شورای وزیران وظیفه سپرد تا در جریان یک‌ هفتۀ آینده، نشست مشترکی را برای حل نهایی این قضیه برگزار نماید.

 

معضلۀ اعتیاد و پیامدهای آن، بخشی آجندای نشست کمیتۀ اقتصادی شورای وزیران بود. بربنیاد اظهارات مسوولان، شمار معتادان به مواد مخدر در کشور به بیش از دو میلیون و سه صد و پنجاه هزار تن رسیده است.

 

رییس اجراییه کشور هدف از مطرح نمودن این مسأله در کمیته فرعی اقتصادی شورای وزیران را متوجه ساختن مسوولان حکومت به جدیت این مشکل عنوان نمود و مهم‌ترین اقدام در این راستا را قاطعیت، هماهنگی و مبارزه جدی دولت و ملت با این پدیده عنوان کرد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار