افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 1 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

کمک 300 میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی با افغانستان

کمک 300 میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی با افغانستان

 

به گفته مسوولین بانک انکشاف آسیایی، سه صد میلیون دالر کمک این بانک در بخش های برق، ترانسپورت و آبیاری افغانستان به مصرف خواهد رسید.

جوجی توکیشی رئیس این بانک در افغانستان به روز پنجشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که انتقال برق از کشور های منطقه به ولایت های جنوبی افغانستان و ایجاد سیستم ها برای استفاده منابع طبیعی کشور در اولویت های کار آنان قرار دارد.

به گفته آقای توکیشی، بانک انکشاف آسیایی مطابق به تعهدات کنفرانس توکیو کمک های بلاعوض اش را تا پایان سال 2016 میلادی به افغانستان ادامه خواهد داد.

« کمک ها و پروژه های بانک انکشافی آسیایی به افغانستان در مطابقت به استراتیژی انکشاف ملی افغانستان و همچنان برنامه های دارای اولویت این کشور به مصرف خواهد رسید. تمرکز این کمک ها روی سه بخش عمده زیربنایی می باشد، که شامل انرژی، ترانسپورت و منابع آبی و آبیاری و ایجاد اصلاحات در این سکتور ها خواهد بود. قابل ذکر است که بانک انکشاف آسیایی همچنان بالای اتصال برق چندین منبع یی نیز تمرکز کند و تلاش می نماید که افغانستان را از طریق خطوط آهن، ساخت سرک ها و اتصال برق با کشور های همسایه و منطقه وصل نماید. »

آقای توکیشی همچنان گفت که بانک انکشاف آسیایی مصمم است تا ظرف چند سال آینده در ساخت شاهراه سالنگ، سرک فیض آباد – اشکاشم، سرک یکاولنگ – دره صوف، سرک کابل – جلال آباد، سرک لشکرگاه – گرشک و سرک انگور اده – شهران کمک نماید.

این بانک همچنان می خواهد از کشور ترکمنستان برق را به کابل، شبرغان، قندز، بغلان، لوگر، گردیز و خوست انتقال دهد. بانک انکشاف آسیایی در بخش اعمار بندهای آب بامیان و بدخشان و ساخت خط آهن مزار شریف – اندخوی نیز کمک می کند.

وزارت مالیه افغانستان با استقبال از کمک های بانک انکشاف آسیایی می گوید که پروژه های نامبرده برای ساخت زیر بنا های کشور خیلی موثر می باشد. وحید الله توحیدی سخنگوی این وزارت در مورد چنین گفت:

« کمک های جامعه جهانی با افغانستان در صورتی که از طریق بودجه ملی کشور صورت بگیرد، بیشتر بجا مصرف می گردد. و بخاطر برنامه ها و پروژه های زیربنایی جهت بهبود اقتصاد هر افغان و افغانستان و بهبود منافع افغانستان بسیار مهم است. »

بانک انکشاف آسیایی در کنفرانس توکیو که در ماه جولای 2012 برگزار گردید، یک اعشاریه دو میلیارد دالر کمک را با افغانستان تعهد نموده است. از مجموع این پول سه صد میلیون دالر آن در سال 2013 میلادی در افغانستان به مصرف خواهد رسید.

گفتنی است که تمام این پول ها از طریق بودجه ملی افغانستان مصرف خواهد شد. در کنفرانس توکیو جامعه جهانی و سایر کشور های کمک کننده با افغانستان حدود شانزده میلیارد دالر را تا پایان سال 2016 میلادی تعهد نموده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار