افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کمک پاکستان برای تامین صلح در افغانستان اثر گذاراست

رییس جمهور در یک نشست خبری به روز گذشته در کاخ ریاست جمهوری با بیان این مطلب می افزاید که پاکستان و افغانستان گروه هایی را که دست از جنگ نکشند را نابود خواهند کرد و نیز افغانستان از این کشور خواسته تا در برابر شبکه حقانی و دیگر هراس افگنان اقدام کند. رییس جمهور غنی با بیان این مطلب می افزاید که روند صلح تا هفته های آینده از سر گرفته خواهد شد و ایالات متحده و چین نقش مهمی در این گفتگوها خواهند داشت.

 

پس از اشتراک در نشست قلب آسیا در اسلام آباد، رییس جمهور اکنون به گام های عملی پاکستان و دیگر کشورها در روند صلح افغانستان خوشبین است. وی از دیدارهایش با مقام های پاکستانی و دیگر کشورها سخن می زند و می افزاید که همان گونه که بدون دخالت پاکستان در افغانستان نبردها ادامه نمی یابند، کمک این کشور نیز برای تامین صلح در افغانستان اثر گذار می تواند باشد.

 

پایان دادن به نبرد اعلام نشده کابل-اسلام آباد و ایجاد اعتماد مشترک در کار مبارزه با هراس افگنی میان این دو کشور از سوی رییس جمهور مهم دانسته می شود. رییس جمهور درباره نقش پاکستان در روند صلح اعتماد کامل و یا بی اعتمادی کامل را به سود افغانستان نمی داند. به گفته رییس جمهور اینبار افغانستان می تواند در صورت تخطی و یا مداخله های بیرونی در روند صلح افغانستان، شکایت درج کند.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور گفت: ” ضرورت این است که نه اعتماد کامل کنیم و نه با بی اعتمادی کامل رفتار کنیم، حد وسط را باید بتوانیم که منافع ما به چی شکلی می رود و این تمرکز را دوام دهیم. ماه های آینده مذاکرات صلح و رسیدن به صلح تا و بالا خواهد داشت، این حوصله اساسی نیاز دارد تا به هدف برسیم اما بدون آن منافع ملی ما در خطر است.”

 

آقای غنی حمله مرگبار بر فامیلی های میدان هوایی کندهار را نشانه خوبی از قربانی بودن افغانها در فعالیت های هراس افگنانه در جهان می داند و می گوید که جهان همه به این نتیجه رسیده اند که افغانستان را باید در یافتن مسیر روشنتر یاری رساند. وی از استقبال شدن گرمش در پاکستان یادآوری می کند و همه این احترام گذاشتن ها و ارج گذاشتن پاکستانی ها را به خودش، مدیون کارکرد نیروهای امنیتی کشور و مردم افغانستان می داند او می گوید که چهل کشور جهان به ایجاد یک چهار چوب منطقه یی برای پیکار با هراس افگنی توافق کردند و حکومت افغانستان نیز با جدیت این موضوع را دنبال خواهد کرد.

 

رییس جمهور به توانمندی نیروهای امنیتی افغانستان اشاره می کند و از برنامه حکومت برای گفتگو با طالبانی که از خشونت دست بردارند، سخن می گوید. آقای غنی در کنار دیگر دیدارها در پاکستان از صحبت با مقام های پاکستانی روی چگونگی تامین صلح در افغانستان سخن زده است و به باور خودش از طرف پاکستانی خواسته تا به نگرانی های نهادهای امنیتی افغانستان به شمول مردم افغانستان از کارکرد شبکه حقانی رسیده گی کند و به زودی برای پاکسازی هراس افگنان نیروهای امنیتی دو کشور عملیاتی را راه اندازی کنند.

 

اشرف غنی رییس جمهور گفت: “هم ایالات متحده امریکا و هم چین تعهد کردند که به روند صلح افغانستان همکاری دوام دار کنند نه همکاری مقطعی. به این اساس یک چهارچوب واضع برای صلح و هم برای نظارت و ثبت شکایت ها در صورتی که مداخله و یا عدول صورت بگیرد، وجود خواهد داشت.”

 

هند میزبان دور بعدی نشست قلب آسیا خواهد بود، آقای غنی برای مبارزه با هراس افگنی تشکیل اجماع ملی، منطقه یی و جهانی را یک نیاز می داند. این گفته های در حالی مطرح می شوند که مقام های امریکایی پیش از این گفته اند که گفتگوهای صلح با چند دسته گی ها میان طالبان زمان گیر خواهد بود.

 

رییس جمهور از سهم دادن یا ندادن طالبان در قدرت سیاسی چیزی نمی گوید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار