- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کمک ها و نقش سازنده قزاقستان در افغانستان

افغانستان کشوری است که از مشکلات متعددی رنج می برد و سالهاست که متاسفانه در آتش جنگ و فقر می سوزد. افغانستان در بیش از سه دهه گذشته نتوانسته است در آرامش کامل به سر ببرد. با آنهم افغانستان سخت تلاش کرده تا بر مشکلات خود فایق آید و راه رشد و ترقی را طی کند. بیش از یک دهه گذشته برای افغانستان دوره ای متفاوت از گذشته بود. در این دوره افغانستان در کنار جامعه جهانی قرار داشت و متحدا علیه تروریزم مبارزه کرده است. خصوصیت این دوره قرار د اشتن جامعه جهانی در کنار افغانستان بوده است. و در این میان حضور کشورهای منطقه اهمیت ویژه ای داشته است. یکی از کشورهای منطقه که واقعا در کنار مردم افغانستان قرار داشته و بیشترین تلاش را داشته تا افغانستان را به سوی رشد و ترقی رهنمون شود، کشور قزاقستان است.

نقش قزاقستان در كنفرانس بن، پروسه استانبول،‌ كنفرانس همكاري هاي منطقه اي براي افغانستان (RECCA)، اجلاس سران ناتو در شيكاگو، كنفرانس توكيو،نشستوزرایامورخارجهپروسهاستانبولدرآلماتیو سایر کنفرانس های بین المللی برای افغانستان،نشاندهنده تعهد استوار جمهوری قزاقستان در مورد افغانستان است.

قزاقستان همواره سعی کرده تا با حل مشکل افغانستان، از طرفی به مردم افغانستان بزرگترین کمک را کرده باشد تا به عنوان یک کشور امن و با ثبات در منطقه و جهان باشد و از طرفی نیز به عنوان یک همسایه خوب در قضایای منطقه و جهانی نقش خود را ایفا کرده باشد.

این کشور با گذشته تاریخی و روابط نیک و دوامدار با افغانستان، همیشه سعی داشته تا افغانستان از مشکلات رهایی یابد. کمک های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قزاقستان به صورت دوامدار یعنی از سالهای گذشته تا کنون ادامه داشته است.

هر ساله جمهوری قزاقستان به دلایل مختلف از جمله فجایع طبیعی و شرایط دشوار اجتماعی به افغانستان کمک کرده است. در تازه ترین مورد،بتاریخ 24-25 سپتمبر سال روان 16 محموله (غذا، لباس گرم و غیره) کمک های بشردوستانه نوبتی جمهوری قزاقستان برای ولایات جوزجان و بدخشان که از حوادث طبیعی بهاری به شدت آسیب دیده اند به افغانستان خواهد رسید. این در حالی است که در حال حاضر حکومت جمهوری قزاقستان مسئله ارائه کمک 1.5 میلیون دالر امریکای برای اعمار 4 پل و تحکیم سواحل دریای ایبک را در ولایت سمنگان بررسی مینماید.

در اکتوبر سال 2008 دوهزار تن گندم، در ماه اپریل 2009 یکهزار و سه صد تن شیر خشک، در اپریل سال 2010 شش هزار تن برنج، کمک بشردوستانه به افغانستان صورت گرفت. در اپریل سال 2011 جمهوری قزاقستان 60 تن گندم سیاه و 160 هزار لیتر روغن نباتی را به افغانستان انتقال داد. در ماه نوامبر سال 2013 حکومت جمهوری قزاقستان تصمیم کمک بشردوستانه دیگر را به شکل مواد خوراکی به مبلغ 6 میلیون دالر امریکای به مردم افغانستان اختصاص داد. این کمک در ماه های مارچ و می سال روان به افغانستان رسید، که عبارت از 71266 تن آرد گندم، 1000 تن شكر و 9189 تن مسكه بود.

در عرصه روابط میان دو کشور، روابط میان پارلمان های هر دو کشور در حال گسترش است. بتاریخ 11-12 می سال 2013 هیئت پارلمانی جمهوری قزاقستان به ریاست م.عشیمباییف رئیس کمیسیون امور بین المللی، دفاع و امنیت پارلمان یان کشور به کابل سفر نمود، که با رئیس ولسی جرگه پارلمان افغانستان، دوکتور رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان، زلمی رسول وزیر خارجه ج.ا.ا. و همچنان با نمایندگان وزارت خانه های داخله، دفاع، زراعت، مبارزه با مواد مخدر، اداره ملی مبارزه با حوادث، امنیت ملی و دیپلوماتان خارجی مقیم افغانستان ملاقات نمودند. موضوع اساسی دیدار ها و مذاکرات را تحکیم روابط میان پارلمان های هر دو کشور تشکیل میداد. در ملاقات با نمایندگان وزارت دفاع و شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان روی مسائل همکاری میان افغانستان و قزاقستان در عرصه نظامی گفتگو صورت گرفت.

بتاریخ 9-13 دسامبر سال 2013 هیئت ولسی جرگه پارلمان جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست محترم محمد صالح سلجوقی معاون ولسی جرگه بنابر دعوت رهبری مجلس نمایندگان پارلمان قزاقستان به آن کشور سفر نمودند. در جریان این سفر هیئت ولسی جرگه پارلمان افغانستان از شهر های الماتی و آستانه بازدید نمودند و ملاقات های را با رئیس مجلس پارلمان قزاقستان، ا.سرینژیپوف وزیر معارف و علوم قزاقستان، ا.بایمینوف رئیس اداره خدمات دولتی قزاقستان، م. ازیلخانوف رئیس اداره امور مذهبی، ر.ژاشیباییف معاون اول وزیر خارجه جمهوری قزاقستان و م. مکاشفرییس شورای محلی شهر الماتی انجام دادند.

یکی از عرصه های مهم دیگری که قزاقستان با درک درست در آن برای مردم افغانستان کمک و سرمایه گذاری کرده است، عرصه آموزش و تحصیلات عالی است. هدف از آموزش و تحصیلات عالی در هر کشور تربیت کدر متخصص و مسلکی برای پیشبرد امور کشور است. جوانانی که آموزش عالی را در دانشگاه ها طی می کنند می توانند در آینده رهبران با کفایت و درایت در کشور باشند و امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور خود را به پیش ببرند.

بنا بر ابتكار نورسلطان نظرباييف رئيس جمهوري قزاقستان برنامه آموزشي دولتي به قيمت 50 ميليون دالر امریکای از سال 2010 به این سو برای آموزش یکهزار جوان افغان در موسسات تعلیمی این کشور عملی میشود. درحال حاضر در حدود 800 دانشجو افغاني در قزاقستان مصروف تحصيل ميباشند. در ماه می سال روان در چارچوب این برنامه پروسه انتخاب شاگردان برای سال تعلیمی 2014-2015 برگزار گردید، که 189 تن توانستند به موسسات تعلیمی قزاقستان راه بیابند.

از نگاه روابط تجاری نیز افغانستان و قزاقستان، روابط رو به افزایش و خوبی را دارند. قزاقستان تلاش کرده است تا این روابط هر چه بهتر شود. به عنوان نمونه، کمیسیون مشترک بین الحکومتی قزاقستان-افغانستان در عرصه همکاری های تجارتی و اقتصادی از هفت سال به اینسو فعالیت دارد. بتاریخ 16-17 سپتمبر سال 2013 اجلاس نوبتی این کمیسیون در شهر کابل برگزار گردید، که در جریان آن تصامیم جهت افزایش و تقویت همکاری در عرصه های مختلف صورت گرفت، همچنان طرح موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم میان دو کشور در زمینه های مختلف به بررسی گرفته شد.

بتاریخ 2-3 جولای سال 2013 در شهر کابل نشست تجارت دوسویه (B2B) قزاقستان-افغانستانبرگزار گردید. شرکت سهامی قزاقستان (KAZNEX INVEST)، وزارت صنعت و تکنالوژی جدید جمهوری قزاقستان، اتاق تجارت و صنایع جمهوری اسلامی افغانستان با همکاری USAID و سفارت جمهوری قزاقستان در کابل این نشست را سازماندهی کرده بودند. در طی این اجلاس در کابل، در نتیجه مذاکرات میان تاجران هر دو کشور قراردادهای به ارزش 8 میلیون دالر امریکای به امضا رسید. همچنان نمایندگی سفارت جمهوری قزاقستان در ولایت بلخ با همکاری اتاق تجارت و صنایع این ولایت و نمایندگی USAID بتاریخ 24-25 فبروری سال 2014 در شهر مزار شریف کنفرانس را با اشتراک محافل کاری جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری قزاقستان و جمهوری ازبکستان برگزار نمود.

از جمله کمک های قزاقستان به افغانستان می توان به کمک های دیگری نیز اشاره کرد که نمونه ای از عزم راسخ قزاقستان برای کمک به مردم افغانستان و همکاری برای ساختن افغانستانی آباد است: در مطابقت با پلان همکاری با جمهوری اسلامی افغانستان برای سال های 2007-2008، قزاقستان مبلغ 2 میلیون و 380 هزار دالر امریکای را بشکل کمک بشردوستانه برای ترمیم سرک کندز-تالقان، اعمار مکتب در ولایت سمنگان و شفاخانه در ولایت بامیان به افغانستان انتقال داد.

در پایان باید گفت که با چنین تصویری که از حضور قزاقستان در افغانستان ارایه شد. جمهوری قزاقستان همیشه به عنوان یک دوست در کنار مردم افغانستان بوده است. افغانستان برای حیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خویش به کشورهای دوستی نظیر قزاقستان نیازمند است. این امیدواری وجود دارد که کشورهای همسایه و دوست افغانستان با ادامه کمک های خود به افغانستان، این کشور را در آینده نیز همراهی کنند و آینده ای زیبا را برای مردم افغانستان به ارمغان بیاورند.