افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کمک بانک جهانی برای ترمیم گذرگاه سالنگ

بانک جهانی به روز سه‌شنبه ۲۵۰ میلیون دالر امریکایی را برای ترمیم گذرگاه سالنگ که در امتداد شاهراه کابل- مزار قرار دارد، اختصاص داد تا حکومت افغانستان را در ترمیم این گذرگاه و آماده ساختن آن برای هر فصل همکاری کند.

 

بانک جهانی در خبرنامه‌ای گفت که این پروژه رفت و آمد را از طریق گذرگاه سالنگ در هر فصل سال آسان خواهد ساخت.

 

در حال حاضر تنها دو راه عبور برای گذر از کوه‌های هندوکش موجود است که یکی آن گذرگاه سالنگ و دیگر آن میان بغلان و بامیان می‌باشد.

 

باب سام رئیس بانک جهانی برای افغانستان در این باره اظهار داشت: “ترمیم این سرک به یک راه قابل اعتماد برای ورود از کوه هندوکش برای دورنمای اقتصادی افغانستان و انسجام ملی در این کشور مفید می‌باشد.”

 

وی بیان داشت: “برف باری‌های سنگین سالانه گذرگاه سالنگ را مسدود کرده و یا عبور از آن را دشوار می‌سازد. این مهم است تا جریان رفت و آمد رادر این گذرگاه آسان ساخته و در پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی در سراسر کشور نقش داشت.”

 

گذرگاه سالنگ در دهه‌ی۱۹۶۰ میلادی ساخته شد که در ارتفاع ۲ هزار و۵۰۰ و ۳ هزار و۴۰۰ متر از سطح بحر قرار دارد. گذرگاه سالنگ بخش‌های شمال کشور را با شهر کابل وصل می‌کند.

 

بیش از ۹۰ درصد رفت و آمدها در افغانستان از طریق زمین صورت می‌گیرد. طول مجموعی شبکه‎ی سرک‌ها در افغانستان حدود ۱۲۳ هزار کیلومتر می‌باشد اما بیش از ۸۰ درصد سرک‌ها در هر فصل سال قابل دسترس نمی‌باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار