افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

کمسیون انتخابات امروز در بارۀ قلم‎یار تصمیم خواهد گرفت

کمیسیون مستقل انتخابات

مسؤولان کمسیون مستقل انتخابات امروز شنبه در بارۀ سرنوشت قلم یار، رییس عملیات ساحه یی این نهاد تصمیم خواهند گرفت.

قلم یار، متهم است که پنج صدهزار افغانی از یکی از رییسان ولایتی کمسیون انتخابات در خواست کرده است. در پیوند به این اتهام، وظیفۀ وی در این کمسیون نیز به حالت تعلیق در آمده است.

معرفی وی به سارنوالی، اخراج وی از کمسیون مستقل انتخابات و صادر کردن یک اخطار نامه برای وی از تصمیم های استند که در نشست روز شنبه رهبران کمسیون انتخابات گرفته خواهند شد.

امام محمد وریماچ، رییس سکرتریت کمسیون مستقل انتخابات در این باره بیان داشت: رهبری کمسیون مستقل انتخابات متعهد برای تغییر مثبت در تمام روندهای انتخابات است. اکنون دیده شود که اخطاریه صادر می شود، به سارنوالی معرفی می شود و یا هم از کار اخراج می شود.

در این میان، قلم یار، با رد این گفته‎ها، اتهام‎ها بر خودش را دسیسه یی از سوی رهبری دبیرخانۀ کمسیون انتخابات می‎‌داند.

وی گفت: این موضوع فقط یک دسیسه است و یک سند جعلی است که ساخته شده است در برابر من و این موضوع کاملأ شخصی است که از سوی خود آقای وریماچ رهبری می شود.

در این میان، نهادهای ناظر بر انتخابات وجود فساد را در رده های بلند کمسیون مستقل انتخابات خطر آفرین میدانند و بر بررسی این موضوع از سوی نهادهای عدلی و قضایی تأکید می ورزند.

یوسف رشید، رییس اجراییه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اظهار داشت: نهادهای عدلی و قضایی باید در این بحث مداخله خود را داشته باشند چرا که این می تواند که فساد در مرحله های بعدی گسترده تر شود و شکل پیچیده یی را به خود بگیرد و می تواند که حتا خود ساختارهای از این به بعد مشروعیت خود را از دست بدهد.

آقای قلم یار، ده سال می شود که در بخش های گوناگون در کمسیون مستقل انتخابات کار می کند، و از چهار سال بدینسو، سمت رییس عملیات ساحه یی کمسیون انتخابات را به عهده دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار