افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشور ها ی منطقه باید خطر داعش را جدی بگیرند

حکومت های منطقه در جهت مبارزه علیه گروه تندرو دولت اسلامی آهسته عمل می کنند.

 

رئیس جمهور افغانستان انتظار دارد که کشور های منطقه علیه داعش به طور مشترک اقدام کنند.

 

اشرف غنی پس از بازگشت از نشست های سران کشور های عضو گروه بریکس و سازمان همکاری های شانگهای به کابل، در یک نشست خبری گفت که این کشور ها باید خطر داعش را جدی بگیرند.

 

رئیس جمهور غنی باور دارد که حکومت های منطقه در جهت مبارزه علیه گروه تندرو دولت اسلامی آهسته عمل می کنند.

 

آقای غنی می گوید که مبارزه علیه داعش نیازمند اقدام مشترک است.

 

او با اشاره به سخنان تازه رئیس جمهور روسیه که گفته است داعش شاخه هایش را در افغانستان گسترش داده افزود که شورشیان داعش از دیگر کشور ها به افغانستان می آیند.

 

“نکته اول اینست که داعش از افغانستان بجای دیگر سرایت نمی کند. داعش از دیگر نقاط به افغانستان سرایت می کند. بر اساس تخمین نماینده خاص روسیه، حداقل 1500 روس عضو گروه داعش اند. در حالی که سازمان های تروریستی به سرعت شکل خود را تغییر می دهند و پوست های خود را مانند “مار” عوض می کنند حکومت ها بسیار بطی حرکت می کنند. تاکید عمده ما اینست که حکومت ها انسجام پیدا کنند، به طور مشترک اقدام کنیم و مشترکاً به پیش برویم.”

 

رئیس جمهور غنی این سخنان را پس از شرکت در نشست های سران کشور های عضو گروه بریکس و سازمان همکاری های شانگهای و بازگشت به کابل، ابراز کرد.

 

این نشست ها در شهر اوفای روسیه برگزار شدند.

 

آقای غنی افزود که در جریان این سفرش خواستار برگزاری یک نشست در کابل شده است.

 

به گفته رئیس جمهور غنی، درین نشست روی ایجاد یک میکانیزم مشخص برای مبارزه علیه تروریزم بحث خواهد شد:

 

“افغانستان درخواست کرد که یک مجلس با صلاحیت منطقه یی برگزار شود تا این را بررسی کند که تروریزم از کجا می آید و از کدام شیوه ها کار می گیرد. این مجلس باید میکانیزم شفاف را درین زمینه تدوین کند. به همین منظور افغانستان در چند ماه آینده میزبان نشستی در سطح وزرای کشور های منطقه خواهد بود تا روی یک میکانیزم تثبیت گروه های تروریستی و همکاری اطلاعاتی و عملی برای مقابله با دهشت افگنان تصمیم بگیرد.”

 

رئیس جمهور غنی افزود که با شرکت در نشست های سران کشور های عضو بریکس و شانگهای به رهبران کشور ها این را واضح ساختند که در افغانستان اراده برای مبارزه علیه تروریزم وجود دارد:

 

” قناعت همسایه های افغانستان هم در گفتگو های دو جانبه و هم در گفتگو های منطقه یی حاصل شد که افغانستان بر خلاف تصوری که برخی جهت ها داشتند، حتی پس از خروج 120 هزار سرباز خارجی از افغانستان به قوت به مصاف مشکلات امنیتی می رود و ازین نظر ثبات لازم را دارد. اما طبیعی است که افغانستان جنگ نمی خواهد و به همین دلیل با اراده قوی روند صلح را نیز تعقیب می کند.”

 

آقای غنی این سخنان را در حالی ابراز می کند که رهبران برخی از کشور های منطقه بخاطر وضعیت درین کشور به شدت نگران اند.

 

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در حاشیه نشست سازمان همکاری های شانگهای گفت که گسترش فعالیت گروه داعش را در افغانستان مشاهده می کند.

 

اسلام کریموف، رییس جمهور ازبیکستان نیز در آنجا بود و بخاطر چیزی که گسترش شورشیان داعش در افغانستان خوانده شده، ابراز نگرانی کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار