افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشور در آتش فتنه جدیدی بنام داعش/ مردم دیگر به کجا بروند؟

هم اکنون، در حالی که ما در دود و جنگ و آتش می سوزیم، پدیده خطرناک و جدید دیگری به نام داعش به وجود آمده است. مردم دیگر به کجا بروند. از همان ابتدا که همه حتی جامعه جهانی از خطر ظهور داعش در افغانستان خبر می دادند حکومت افغانستان آن را انکار می کرد و وجود آن را پنهان می کرد…

 

یک روز پس از نشر گزارش سازمان ملل در مورد گسترش داعش در افغانستان این گروه بر نیروهای امنیتی بر اچین ننگرهار حمله کردند. در این درگیری سه نیروی امنیتی و هشتاد و پنج جنگجوی داعش کشته شدند. اگرچه از مدتها پیش گزارش هایی از حضور داعش در افغانستان داده شده است اما به تازگی سازمان ملل در گزارشی گفته است که در بیست و پنج ولایت افغانستان گروه داعش در حال سربازگیری است. اما داعش چگونه در افغانستان جای پا بازکرده است و تهدید گروه داعش در افغانستان چقدر جدی است؟

 

سید حسن شریفی بلخابی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: حضور و ظهور داعش در افغانستان موضوع بسیار بزرگ منطقه ای و جهانی است. سوال اساسی و بزرگ مردم از دولت و از رهبران حکومت وحدت ملی این است که چگونه داعش در اسرع وقت و در کوتاه ترین زمان از خاورمیانه از سرزمین عراق و سوریه به شرق، جنوب غرب و شمال افغانستان آمدند؟ چگونه در مدتی بسیار کوتاه در بیست و پنج ولایت کشور شبکه ایجاد می کند؟ هم اکنون در افغانستان حضور چشم گیر فیزیکی دارد؟ بر نیروهای امنیتی ما تهاجم می کند؟ اینها پرسش هایی است که حکومت باید پاسخگوی آن باشد که تا امروز حکومت وحدت ملی پاسخ این پرسش ها را نداده است.

وی عوامل درونی برای رشد داعش در افغانستان را چنین برشمرد: عوامل درونی که باعث شده داعش در کشور گسترش پیدا کند، بتواند سربازگیری نماید، به سربازانش معاش های آنچنانی دهد و پایگاه داشته باشد، یکی فقر مردم است، دیگری فسادی است که در بدنه دولت ما و در همه بخش های کشور وجود دارد. سوم، چالش ها، اختلافات و رقابت های درونی است که امروز در کابل داریم. چهارم، ضعف استخباراتی و نبود تکنولوژی است و مورد آخراینکه به نظر می رسد یک نوع سهل انگاری و تسامح در کار حکومت وجود دارد تا حضور داعش را ندیده بگیرد. به این معنا که وقتی نمایندگان مردم، رسانه ها و مطبوعات از حکومت در مورد داعش سوال می کنند پاسخی روشن دریافت نمی شود.

 

بلخابی ادامه داد: هم اکنون، در حالی که ما در دود و جنگ و آتش می سوزیم، پدیده خطرناک و جدید دیگری به نام داعش به وجود آمده است. مردم دیگر به کجا بروند. از همان ابتدا که همه حتی جامعه جهانی از خطر ظهور داعش در افغانستان خبر می دادند حکومت افغانستان آن را انکار می کرد و وجود آن را پنهان می کرد.

این نماینده مجلس با انتقاد از سهل انگاری رهبران در مقابل پدیده داعش گفت: رهبران حکومت وحدت ملی باید از این لحظه تصمیم بگیرند و یک بازنگری در قسمت امنیتی وسربازان این سرزمین و دفاع از سرزمین داشته باشند. امروز مردم نمی توانند به راحتی بر سر کار خودبروند، بر سر کشت و زرع خود بروند و از خانه های خود بیرون آیند. وضعیت بسیار نگران کننده است. آنها باید چشم و گوش داشته باشند و این همه موضوع را ببینند. دست از همه عواملی که موجب ویرانی کشور شده است بردارند و تن به کار دهند.

وی مردم را آماده مقابله با داعش دانسته و تاکید کرد: دولت باید یک مدیریت درست و خوب را در برابر داعش در پیش بگیرد. اگر حکومت مدیریت درستی داشته باشد، مردم ما مردم غیوری هستند و همه جانبه در مقابل دشمن خواهند ایستاد. اگر حکومت این کار را نکند و باز هم به تسامح خود ادامه دهد مردم به پا می خیزند و از خود و سرزمین خود دفاع می کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار