افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشورهای منطقه باید با افغانستان همکاری کنند

ریاست جمهوری افغانستان می گوید: کشور های منطقه باید ابعاد منطقوی مشکل افغانستان را درک و با این کشور همکاری کنند.

 

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور روز گذشته گفت: اگر کشور های منطقه تهدیدی را از بابت حضور و فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان، نسبت به حکومت های شان احساس می کنند برای رفع آن، با این کشور کمک کنند.

 

وی گفت:

 

“کشورهای منطقه باید با افغانستان همکاری کنند و زمانی که احساس می کنند از اینجا تهدیدی متوجه کشور های شان می شود بیایند با ما همکاری کنند تا این تهدید رفع شود.”

 

این اظهارات پس از آن صورت می گیرند که دیپلومات ارشد روسی و نماینده خاص روسیه برای افغانستان گفته است که شورشیان افراطی داعش در افغانستان، در آسیای میانه آموزش می بینند.

 

ضمیر کابلوف اخیراً در کنفرانس امنیتی در مسکو گفته است که این شورشیان از سوی امریکایی ها،اعراب، پاکستانی ها و بریتانیایی ها آموزش داده می شوند.

 

از سوی هم لوی درستیز روسیه گفته است تعداد افراد گروه داعش در افغانستان در حال افزایش است و به گفته وی در حال حاضر این رقم به حدود سه هزار تن می رسد.

 

در عین حال رییس استخبارات قوای مسلح روسیه گفته که تمایل جهت همبستگی با گروه داعش در افغانستان به طور فزاینده دیده می شود و این مساله در حال مبدل شدن به یک عنصر تاثیر گذار در وضعیت امنیتی کشور های آسیای میانه است.

 

در این حال برخی از کارشناسان این نگرانی ها را بجا دانسته می گویند که نیاز است تا حکومت در تفاهم با روسیه در تجهیز نیروهای امنیتی افغان در برابر گروه داعش در افغانستان مبارزه کند.

 

اکبر اوریا آگاه مسایل منطقوی گفت: حکومت باید با در نظر داشت تعادل روابط بین المللی در این رابطه وارد عمل شود.

 

آقای اوریا گفت:

 

“اگر روسیه با افغانستان کمک بکند برای این کشور نجات بخش است، روسیه می تواند بزرگترین و فعال ترین نقش را در سرکوب تروریزم در این کشور داشته باشد، اما بشرط آنکه حکومت افغانستان تعادل میان کشور را حفظ بتواند و تفاهم میان آنان را برهم نزند و به گونه علنی اعلان کند که نمی خواهد با همکاری بیشتر با روسیه، دوست های بین المللی و ستراتیژیک خود را آزرده بسازیم.”

 

این در حالیست که قرار است بزودی یک هیأت ولسی جرگه افغانستان به دعوت پارلمان روسیه به آن کشور برود و در مورد چگونگی مبارزه با گروه داعش با مقام های روسی صحبت کند.

 

مقام های روسی گفته اند که نیرو های اردو و پولیس ملی افغان با وجود کمیت بزرگ و تجهیزات دست داشته شان توانایی ایجاد تغییر بنیادی در وضعیت امنیتی این کشور را ندارند.

 

اما عده یی از تحلیل گران سیاسی به این باور اند که نگرانی روسیه، نگرانی واقعی از وضعیت منطقه نیست بلکه به اساس رقابت با امریکا و پیشبرد یک بازی استخباراتی بیان می شود.

 

محب الله شریف کارشناس سیاسی افغان گفت: این نگرانی به هدف تامین امنیت در منطقه ابراز نشده بلکه به هدف بر آورده شدن مقاصد در منطقه صورت گرفته است:

 

“نگرانی روسیه نگرانی واقعی که از وضعیت منطقه باشد نیست، بلکه یک بازی استخباراتی است همانگونه که امریکایی ها نسبت به برخی موارد ابراز نگرانی می کنند روس ها هم چنین جلوه می دهند تا بتوانند در برابر سیاست های امریکایی سیاست روسی شان را دنبال کرده باشند.”

 

حکومت افغانستان تایید کرده که داعش یک تهدید جدی در کشور است اما گفته که برای سرکوب آن برنامه های مشخصی را روی دست گرفته است.

 

آگاهان سفارش می کنند که حکومت مبارزه با گروه داعش را باید طوری انجام دهد که منافع افغان ها با خطر مواجه نگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار