افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشورهای خارجی برای دفاع از منافع خودشان به افغان‌ها کمک می‌کنند!

 

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا می‌گوید، کمک‌های کشورهای خارجی به افغانستان در مبارزه با دهشت افگنی، بلاعوض نیست و تروریزم چیزی است که منافع آن‌ها تهدید می‌کند و آن‌ها برای دفاع از منافع خودشان به افغان‌ها کمک می‌کنند، بنابراین باید در اعمال خود صداقت داشته باشند.

 

او هم‌چنین تصریح کرد، امریکا بجای اینکه بر پاکستان فشار وارد نمایند، با تاسف میلیاردها دالر به آنها کمک می‌کند.

 

وی هم‌چنین گفت، کشورهای دونر به تعهدات خود رسیدگی نمی‌کنند و ما بارها معترض شدیم که جامعه بین‌المللی و امریکا باید طبق توافق‌نامه‌های امضاء شده عمل نمایند.

 

ایزدیار ضمن ابراز امتنان از رییس جمهور در مورد درخواست سلاح سقیله از روسیه گفت، فدراتیو روسیه آمادگی همکاری کرده و ما نباید به یک کشور منحصر باشیم و در چوکات منافع ملی افغانستان تصمیم گرفته شود.

 

او تصریح کرد، تروریزم تهدیدی مشترک برای همه جهانیان است و باید طبق منافع مان تصمیم بگیریم.

 

گلالی اکبی عضو مجلس سنا نیز در این مورد گفت، ما اگر با امریکا پیمان امضاء کردیم خواهان همکاری آنان هستیم و در صورتی که آنان بی‌توجهی کنند ما مجبوریم تا از جای دیگر درخواست کمک کنیم و از روسیه یا هر کشور دیگری، درخواست همکاری شود تا ضروریات ما رفع گردد.

 

این در حالی است که برخی از اعضای این مجلس حضور داعش در افغانستان را پروژه عنوان می‌کنند و پاکستان و امریکا را در این مورد مقصر می‌دانند.

 

لطف‌الله بابا عضو مجلس سنا در این مورد گفت، حضور داعش در ننگرهار یک پروژه است و امریکایی‌ها و پاکستانی‌ها داعش را تمویل می‌کنند.

 

او اما گفت، خوشبختانه اختلافاتی میان اعضای این گروه در افغانستان به وجود آمده که دولت باید از این وضعیت استفاده نماید و در عملیات‌های خود از جدیت کار بگیرد.

 

او اضافه کرد، اگر دولت از این ضعف و اختلافات آنان استفاده مطلوب نمایند خوب در غیر این صورت، تهدیدی جدی خواهد بود از عوامل بدبختی افغانستان خواهد بود ولی اگر توجه جدی صورت گیرد این تهدید رفع خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار