- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کشف شبکه‌ تونل‌ها و شهر زیرزمینی داعش در اطراف موصل

داعش

نیروهای اردوی ملی عراق درپی پیشروی برای آزادسازی موصل، منطقه ای را آزاد کردند که داعش در آن شهر زیرزمینی ایجاد کرده بود.

نیروهای اردوی ملی عراق پس از نبردی سخت با تروریست‌های داعش در قریه ی خوربادان در منطقه مخمور، ضمن بیرون راندن آنها از این مکان، شبکه‌ تونل‌ها و شهر زیرزمینی این گروه را کشف کردند.

وبگاه خبری تحلیلی «میدل‌ایست‌آی» در گزارشی اختصاصی از این منطقه در 60 کیلومتری شهر موصل (مرکز داعش در عراق) می‌نویسد که کیلومترها میدان ماین اطراف سنگر‌های داعش که به ماشیندار‌های سنگین، مواضع فَیْر تک‌تیرانداز و هاوان مجهز بودند، قرار گرفته است.

داعش در بسیاری از مناطق این قریه ، شبکه‌ای گسترده از تونل‌های عمیق ایجاد کرده که درپی فرار آنها از این منطقه و کار گذاشتن تله‌های انفجاری، عساکر اردوی ملی عراق مشغول پاکسازی آن هستند. چندین اتاقک در دل صخره‌های شنی و در عمق 9 متری زیر زمین ایجاد شده بودند که شامل بخش‌های شفاخانه ای با ذخایر دارویی، مکان‌های استراحت و حتی نمازخانه هستند.

بنظر می‌رسد این تونل‌ها با دریل‌های صنعتی حفر شده باشند برخی از آنها به قدری بلند هستند که یک نفر می‌تواند در آن کامل بایستد و از بعضی دیگر فقط با سینه‌خیز رفتن می‌توان عبور کرد. یکی از قومندانان اردوی ملی عراق می‌گوید داعش، اهالی قریه را مجبور به حفر این تونل‌ها کرده که برخی نیز در این راه جان خودشان را از دست دادند.

پیشتر نیز چنین شبکه تونلی بعد از بیرون رانده شدن تروریست‌های تکفیری از شهر «سنجار» کشف شده بود که تعداد آنها به 70 می‌رسید.