افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشته و زخمی شدن 4921 غیرنظامی افغان در شش ماه نخست سال 2015

به اساس گزارش تازه یوناما در شش ماه نخست سال 2015 نزدیک به پنج هزار غیر نظامی افغان کشته و زخمی شده اند.

 

یوناما یا دفتر هییت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان میگوید که در شش ماه نخست سال جاری میلادی غیرنظامیان در کشور بیشترین آسیب را دیده اند.

 

 

دانیل بیل رئیس بخش حقوق بشر این اداره حین نشر این گزارش به روز چهارشنبه در کابل گفت که در این مدت حدود 1592 غیر نظامی افغان کشته و نزدیک به 3329 فرد ملکی زخمی شده اند.

 

خانم بیل ابراز امیدواری کرد که طرف های درگیر جنگ و به گونه خاص نیروهای مخالف مسلح تلاش کنند تا از تلفات ملکی جلوگیری شود:

 

” یوناما در شش ماه اول سال 2015 کشته و زخمی شدن 4921 غیرنظامی را ثبت کرده است، این رقم در مقایسه با سال گذشته یک درصد افزایش یافته است، در این گزارش از مخالفان مسلح دولت خواسته شده تا حملات بر افراد ملکی را متوقف سازند، از طالبان میخواهیم تا تعریف شان از افراد ملکی را بر اساس حقوق بشر بین المللی تصحیح نمایند. ”

 

به اساس گزارش یوناما، در شش ماه نخست سال جاری میلادی تلفات زنان در افغانستان نزدیک به 23 درصد و تلفات اطفال حدود 13 درصد افزایش داشته است.

 

در گزارش یوناما آمده است که 90 درصد تمام تلفات افراد ملکی در افغانستان در نتیجه جنگ های زمینی، انفجار مواد انفجاری جازسازی شده، قتل های سازمان یافته و حملات انتحاری رخداده است.

 

این گزارش، مسوولیت 70 درصد تلفات غیر نظامیان را به نیروهای مخالف مسلح دولت ارتباط داده است.

 

طالبان تا حالا در مورد این گزارش چیزی نگفته اند اما پیش از این همچو گزارش ها را یک جانبه و نادرست خوانده اند.

 

در این گزارش همچنان تذکر یافته که نیروهای امنیتی افغان، عامل پانزده درصد تلفات ملکی و نیروهای های بین المللی مسوول یک درصد این تلفات اند.

 

از سوی هم نیکولاس هایسم نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل در افغانستان گفت که پایان دادن به تلفات افراد ملکی به ختم جنگ در کشور وابسته است.

 

آقای هایسم گفت که سازمان ملل متحد در راستای کمک برای تامین صلح در افغانستان متعهد است و تلاش می کنند تا غیر نظامیان را از این آسیب پذیری نجات دهند:

 

” بالاخره من فکر می کنم که ما باید از پروسه صلح حمایت کنیم و در آن سهیم باشیم.

 

صلح که در نتیجه آن همه افغان ها باهم یکجا شوند، هدف ما این است که برای پایان دادن به تلفات غیرنظامیان با تمام طرف های درگیر صحبت کنیم و آنان را برای یکجا شدن با پروسه صلح تشویق نماییم. ”

 

سازمان ملل متحد در افغانستان در حالی شش ماه اول سال جاری میلادی را برای افغان ها خونین اعلام کرد که حکومت وحدت ملی در آغاز کارش روی تامین صلح و امنیت در کشور تعهد کرده بود.

 

برخی از آگاهان میگویند، در چنین شرایطی که غیرنظامیان بیشترین قربانی را میدهند، باید برای ختم جنگ تلاش های جدی انجام شود.

 

آنان سفارش می کنند که حکومت نباید از هیچ تلاشی به هدف تامین صلح و تحقق امنیت در کشور دریغ کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار