افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشته شدن 7 سرباز اردوی ملی در اثر حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت لوگر

در این رویداد هفت سرباز کشته و پنج تن دیگر شان زخمی شده اند.

 

در مورد تلفات برخاسته از حمله نیرو های خارجی در دره چهلتن ولسوالی بره کی برک ولایت لوگر ارقام ضد و نقیض ارایه می شود.

 

جنرال عبدالرازق قوماندان لوای چهار قول اردوی 203 تندر گفت: در این رویداد هفت سرباز کشته و پنج تن دیگر شان زخمی شده اند.

 

به گفته آقای رازق، تا اکنون علت این حمله مشخص نیست، اما در مورد حمله نیرو های خارجی هیچ گونه اطلاعی از قبل وجود نداشته است.

 

“پنج زخمی آنجا منتقل شده از جمع شان خوشبختانه وضعیت چهار تن شان بهتر است و از یکی شان شدید است و هفت تن شان شهید شده است با آنها ما کوردنیشن و ارتباطات خوب داشتیم اینکه چرا آنها بمبارد کردند انگیزه و عواملش را نمی فهمیم. که چرا و به گفتۀ کی بمبارد کرده اند.”

 

آقای عبدالرازق افزود که در ساحه هیچ نوع تحرکات مخالفین مسلح به چشم نمی خورد و در پوسته ها، بیرق اردوی ملی و وسایل نظامی موجود بود، اما نیروهای خارجی پس از دو ساعت گزمه و بدون هماهنگی بالای پوسته های اردو حملات هوایی را انجام دادند.

 

در این حال محمد رحیم امین ولسوال بره کی برک ولایت لوگر گفت: در این پوسته 14 تن از نیروی های اردوی ملی موجود بوده، اما به گفته وی تا هنوز مشخص نیست که چند تن از آنان کشته شده اند.

 

از سوی دیگر برخی از آژانس های خبری خارجی گفته اند که در این حمله 14 سرباز اردوی ملی کشته شده است.

 

قبل از این نیز حملات مشابه در لوگر و برخی از ولایات دیگر رخ داده که سپس نیروهای خارجی آنرا یک عمل سهوی عنوان کرده اند.

 

نیرو های خارجی گفته اند که رویداد تازه در ولایت لوگر را بررسی می کنند.

 

در این حال رئیس شورای ولایتی لوگر می گوید که برای تحقیق این حمله یک هیئت مشترک حکومتی به محل فرستاده شده است.

 

حسیب الله ستانکزی حمله نیروهای خارجی بر پوسته اردوی ملی را تقبیح کرده گفت که این رویداد می تواند در آینده روی روحیه جنگی نیروهای افغان تاثیر منفی بگذارد.

 

“کار که از دست نیرو های خارجی رخ داده است طبعاً تاثیر خود را دارد تا علتش معلوم شود ممکن به آنها کرودینات اشتباه داده شده باشد و یا هم کدام گپی دیگریست تا اکنون این موضوع روشن نشده است طبعاً که اردو مأیوس می شود که ما در مقابل دشمن می جنگیم و از کسی که ما را حمایت می کند از آن توقع داریم او بالای ما حمله می کند طبعاً که تأثیر خود را دارد.”

 

این در حالست که در بیش از یک دهه موضوع جنجال بر انگیز میان حکومت حامد کرزی و نیروی های خارجی در افغانستان، حملات هوایی خود سرانه نیروهای خارجی بود که در آن تعدادی از سربازان افغان و افراد ملکی کشته شدند.

 

کارشناسان نظامی افغان از حکومت و نیرو های خارجی می خواهند که عملیات های نظامی را با هماهنگی لازم انجام دهند تا از تلفات افراد ملکی و نظامی جلوگیری به عمل آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار