افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

کشته شدن سه قوماندان طالبان در ولایت فاریاب

عملیات پاکسازی به رهبری جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور از دو روز بدینسو در ولسوالی‌های خواجه سبز پوش و پشتون‌کوت ولایت فاریاب ادامه دارد.

 

جنرال عبدالرشید دوستم می‌گوید طالبان مسلح که در نزدیکی مرکز ولایت فاریاب رسیده بودند، در این عملیات ۱۸تا ۲۰ کیلومتر عقب رانده شده اند.

 

او می‌افزاید: “قریه‌های نزدیک میدان، کلاً به دست طالب بود، در شهر هم بچه‌های ما است، آن طرف شهر یگان زدوخورد پراگنده وجود دارد، دشمن تلفات زیاد دید، افرادی که فاریاب را ناآرام ساخته بودند، به نام مولوی نورالحق با چند بادیگاردهایش کشته شدند، مولوی حقیار و فرد دیگری به نام طوفان کشته شدند.»

 

جنرال دوستم می‌گوید که سربازان افغان در جریان عملیات، کشته نداشته؛ بلکه چند نفر زخمی داشته اند.

 

او می‌گوید که نیروهای امنیتی قصد ندارند که مخالفان مسلح را تا آخرین نقطه دنبال کنند؛ بلکه هدف این است که مخالفین مسلح از شهر میمنه و میدان‌هویی فاریاب دورتر رانده شوند و جلو ورود دوبارۀ آنها گرفته شود.

 

معاون اول رئیس جمهور تأکید می‌کند در مناطقی که از کنترول طالبان خارج شده است، پوسته‌های نیروهای امنیتی افغان افراز خواهد شد.

 

از سوی دیگر در این عملیات‌ها نزدیک به ۱۲۰ مخالف مسلح دولت با اسلحۀ شان که در نبرد با نیروهای امنیتی قرار داشتند، به نیروهای امنیتی تسلیم شده اند.

 

این دومین گروه مخالفین مسلح دولت است که بعد از عملیات نظامی به رهبری جنرال دوستم به پروسۀ صلح یکجا می‌شود.

 

کسانی که از مخالفت دست برداشته اند، از حکومت می‌خواهند که زمینه شغلی را برای آنها مساعد بسازد.

 

اسدالله جمالی رئیس شورای صلح فاریاب می‌گوید که ناامنی‌ها در شمال افغانستان از پاکستان آب می‌خورد.

 

از سوی دیگر سید انور سادات والی فاریاب به وضعیت امنیتی این ولایت خوشبین است و می‌گوید که سال آینده فاریاب به شهر صلح مبدل خواهد شد.

 

ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب پس از ولسوالی‌های قوش تپه ولایت جوزجان و خوجه سبزپوش ولایت فاریاب، سومین ولسوالی است که شاهد عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی افغان است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار