افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

کشته شدن رهبر جماعت انصارالله تاجیکستان در شمال افغانستان

پلیس تاجیکستان تایید کرده است که امر‌الدین طبری، رهبر “جماعت انصارلله”، یک گروه تندرو مذهبی عبارت (متشکل) از پیکارجویان تاجیک در شمال افغانستان، کشته شده است.

 

رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجیکستان، روز گذشته در نشستی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که امر‌الدین طبری تقریبا چند ماه پیش در عملیاتی در افغانستان کشته شده است. به گفته پلیس تاجیکستان آقای طبری تحت تعقیب پلیس بین‌الملل نیز بوده است.

 

مقامات تاجیک این گروه را به حمله به اداره پلیس ولایت سغد در شمال این کشور در سپتامبر ۲۰۱۰ و درگیریها با نیروهای دولتی در شرق تاجیکستان در بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ متهم کرده بودند.

 

امرالدین طبری ملقب به “ملا امرالدین” زاده روستای غلامان دهستان سمساریق ناحیه نورآباد، در شرق تاجیکستان، بود و از اولین فعالان نهضت اسلامگرایی تاجیکان در اوایل دهه ۱۹۹۰ محسوب می‌شد.

 

مهدی صابر، کارشناس مسایل نظامی، می‌گوید: “امرالدین طبری همراه با عبدالله نوری و ملا عبدالله و عموما همه نهضتیها (حزب نهضت اسلامی) در گردهمایی‌های اوایل دهه ۱۹۹۰ فعالیت گسترده داشت. پس از آغاز جنگ داخلی، وی سال ۱۹۹۳ به افغانستان رفت و در درگیریهای مخالفان با نیروهای دولتی در طویلدره شرکت داشت. او با امضای موافقت نامه صلح سال ۱۹۹۷ بین حکومت و مخالفان اسلام‌گرای آن مخالف بود.”

 

به اعتقاد آقای صابر گروه “جماعت انصارالله” شاخه‌ای از القاعده است که از شهروندان تاجیک تشکیل شده است.

 

دادگاه عالی تاجیکستان چهار سال پیش فعالیت “جماعت انصارالله” را در این کشور به عنوان یک تشکل تروریستی و افراط‌گرا ممنوع کرد. تا حال دهها تن از افراد به اتهام عضویت در این گروه بازداشت و زندانی شده‌اند.

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در پاییز سال ۲۰۱۳ ماموران امنیتی تاجیکستان گروهی را بازداشت و اعلام کردند که آنها از اعضای “جماعت انصارالله” بوده و قصد داشته‌اند به تعدادی از ساختمانهای دولتی حمله کنند.

 

اما این گروه با انتشار بیانیه‌ای این ادعا را رد کرد و گفت که هیچگونه دستور یا فتوایی برای هیچ گروهی صادر نکرده است. در این بیانیه آمده بود: “هر عملیاتی که در آن انسان تلف می‌یابد یا ضرر آن به علاوه دولت به ملت هم می‌رسد، بی‌اجازه خطی شورای مشورتی و فتوای خطی شورای علمای انصارالله قطعا ممنوع است.”

 

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گذشته این گروه همچنین از دولت تاجیکستان برای تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در این کشور انتقاد کرده و توافق با روسیه را “ادامه تجاوز روس به سرزمین اسلامی تاجیکستان” خواند و گفت هدف از این کار حفظ قدرت در دست امامعلی رحمان، رئیس جمهوری، است.

 

در گذشته چند سایت وابسته به این گروه در دسترس عموم بودند، ولی حدود دو سال پیش این سایتها مسدود شدند؛ اگرچه از پاییز گذشته سایت دیگری منتسب به این گروه در شبکه جهانی فعال شده است.

 

این گروه با انتشار بیانیه‌هایی از مقامات و برخی شخصیتهای اجتماعی تاجیکستان، از جمله سید مکرم عبدالقادرزاده، رئیس مرکز علمای اسلامی این کشور، انتقاد کرده است. یکی از تازه‌ترین بیانیه‌های این گروه در تکذیب بیعت با گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) بود که پیشتر در برخی از رسانه‌ها انتشار یافته بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار