افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

کسانی که به قوم هزاره توهین کرده اند به څارنوالی معرفی شدند.

مسوولان اکادمی علوم افغانستان در واکنش به اقدام رییس جمهور کشور مبنی بر امر تعقیب عدلی شماری از مسوولان این اکادمی، گفته اند که از خود در لوی څارنوالی دفاع می کنند.

رییس جمهور کرزی شام روز سه شنبه چهارتن از کارمندان اکادمی علوم را به اتهام توهین به مردم هزار در کتاب اطلس اتیوگرافی از وظایف شان برکنار نمود.

این تصمیم رییس جمهور کشور پس از آن صورت گرفت که سران اقوام هزاره از نشر کتاب اطلس اتیوگرافی که به گفته آنان به هزاره ها توهین شده، انتقاد نمودند.

در عین حال عبدالباری راشد رییس این اکادمی که شامل لست افراد برکناری شده است در صحبت با رادیو آزادی گفت که در این کتاب تمام اقوام مورد تحقیق قرار گرفته و به هیچ قومی توهین نشده است.

آقای راشد گفت که وی و دو همکارش که از جانب رییس جمهور کشور برکنار شده اند بی گناه اند و در لوی څارنوالی از خود دفاع خواهند کرد.

به گفته آقای راشد، نویسنده کتاب اطلس اتیوگرافی یک مقدار معلومات را از کتاب فیض محمد کاتب هزاره نویسنده مشهور مردم هزاره، نقل و قول نموده است.

«سه نفر دیگر در این موضوع هیچ دخیل نیستند یعنی تنها مولف یکنفر است که وی هم دفاعیه خود را دارد و می گوید که من متکی به اسناد و مدارک بسیار قوی از کتاب نویسنده بزرگ بنام فیض محمد کاتب هزاره می باشم. رییس جمهور افغانستان تصمیم حکیمانه گرفتند و من فکر می کنم که اگر عوض رییس جمهور می بودم در این مورد همین طور تصمیم می گرفتم و حتا جدی تر از آن، و من از آن استقبال می نمایم قابل تشویش نیست.»

اما سران قوم هزاره می گویند، در کتاب اطلس تیوگرافی افغانستان، به قوم هزاره صفت های لجوج، کینه توز و دروغگو نسبت داده شده و نوشته شده که هزاره ها بین خود دشمنی عمیقی دارند.

در عین عبدالرحمان هوتکی رییس حقوق بشر و محیط زیست افغانستان می گوید، که رییس جمهور با برکنار نمودن اعضای مهم اکادمی علوم تلاش می نماید تا از تفرقه اندازی ها جلوگیری نماید.

به گفته آقای هوتکی، اگر آقای کرزی این افراد را برطرف نمی کرد شماری از حلقات با استفاده از این فرصت میان اقوام تفرقه می انداختند.

«به همه معلوم است در شرایط فعلی در وحدت ملی مسایل سیاسی دخیل شده و بخاطر مسایل سیاسی تا اندازه وحدت اقوام خدشه دار شده و لهذا در چنین حالات نشر چنین کتاب ها به هیچ وجه به نفع مردم افغانستان نخواهد بود به نفع وحدت ملی افغانستان نخواهد بود و به همین اساس بروی همین حساسیت های که در جامعه افغانی ما موجود است بلاخره رییس جمهور چنین تصمیم را گرفت که رهبری اکادمی علوم افغانستان از وظایف سبکدوش و به لوی څارنوالی افغانستان معرفی نماید.»

عبدلباری راشد رییس اکادمی علوم افغانستان، سید محمد امین مجاهد منشی اکادمی علوم و نویسنده اطلس ایتوگرافی، نصرالله سوبمن معاون این اکادمی و عبدالحکیم از جمله افرادی اند که به دستور رییس جمهور از وظایف شان برکنار شده اند.

آقای کرزی این کتاب را توهین به تمام اقوام افغانستان دانسته و به لوی څارنوالی افغانستان دستور داد تا تحقیقات را در این مورد آغاز نماید.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار