افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

کریم خلیلی با پیروزی، از قدرت خداحافظی کرد

داکتر عبدالله بسیار تلاش کرد اثبات کند که جناب خلیلی در جریان دور دوم انتخابات به نفع اشرف غنی مرتکب تقلب شده ولی زور معاون رییس جمهور بیشتر از آن بود که کسی بتواند ایشان را محکوم کند.

 پس از اینکه حامد کرزی در چند روز اخیر با کارکنان ارگ ریاست‌جمهوری، سفرا و دیپلمات‌های مقیم کابل و مردم در دیدارها و سخنرانی‌های جداگانه خداحافظی کرد، نوبت به معاونش رسید و محترم محمد کریم خلیلی هم بعد از ظهر دوشنبه (هفتم میزان) با اعضای دفتر و مقام‌های بلندپایه دولتی دیدار و با آن‌ها خداحافظی کرد.

وی در محفلی که به همین مناسبت در ارگ شورای وزیران برگزار شده بود با اعضای کابینه، مقام‌های بلندپایه دولتی، مسوولان کمیته دولتی تحت رهبری، مشاورین، رییس و اعضای دفتر معاون رییس‌جمهوری خداحافظی کرد.

معاون دوم کرزی در این مراسم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از یک رییس‌جمهور منتخب به رییس‌جمهور منتخب دیگر را یک سنت حسنه خوانده و آن را به مردم افغانستان و حکومت آینده تبریک گفت.

جناب محمد کریم خلیلی در جریان رقابت‌های اخیر انتخاباتی از تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی احمدزی حمایت کرد چرا که محترم سرور دانش معاون دوم احمدزی نیز از قوم هزاره و از نزدیکان خلیلی بود.

تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله بسیار تلاش کرد تا اثبات کند که جناب خلیلی در جریان دور دوم انتخابات به نفع اشرف غنی مرتکب تقلب شده ولی زور معاون رییس جمهور بیشتر از آن بود که کسی بتواند ایشان را محکوم کند و یا اینکه نوار منسوب به محترم خلیلی که توسط تیم عبدالله نشر شد، جعلی بود و ادعای تیم اصلاحات و همگرایی بی جهت بود.

چراکه جناب خلیلی آنقدر از خود اطمینان داشت که حتی به دادستانی کل از داکتر عبدالله شکایت کرد و خواستار اعاده ی حیثیت شد. ولی در اصل اینکه دل خلیلی با اشرف غنی بود (بخاطر حضور سرور دانش در تیم تحول و تداوم) شکی نبود و نیست. حال باید دید که اشرف غنی چگونه این حمایت باطنی را در دولت وحدت ملی پاسخ می دهد.

به هر حال بد نیست برای آخرین بار نگاهی داشته باشیم به زندگی عالیجناب محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور سابق افغانستان:

ایشان در سال 1329 در حصه اول بهسود ولايت ميدان وردک زاده شد. آموزش دوره ابتدايي را در زادگاه خويش و تحصيلات عالي را در علوم ديني و معارف اسلامي در شهر کابل به اتمام رسانيد.

محمد کریم خلیلی بعد از کودتاي 7 ثور 1357 مبارزات و فعاليتهاي سياسي – فرهنگي را به صورت منسجم و سازمان‌يافته آغاز نمود و از سال 1366 الی پیروزی مجاهدین به عنوان عضو و سخنگوي شوراي ایتلاف اسلامي افغانستان ایفای وظیفه نمود.

محترم محمد کریم خلیلی در اولین کابینه مجاهدین به حيث وزير ماليه تعيين گرديده و بعد از تسلط طالبان، رهبري مقاومت در برابر آنها را در جبهات مرکزي کشور به عهده گرفت.

وی با تاسیس اداره موقت تا اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون رییس اداره موقت و رییس دولت انتقالی اسلامی افغانستان ایفای وطیفه نمود.

در جریان اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در کنار جلالتماب حامد کرزی ایستاد و بعد از پیروزی در 17 قوس 1383 به حیث معاون دوم رییس جمهوری اسلامی افغانستان حلف وفاداری یاد نمود.

محترم کریم خلیلی در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری به حیث معاون جلالتماب حامد کرزی معرفی شد و پس از پیروزی در انتخابات به حیث معاون دوم رییس جمهوری اسلامی افغانستان در 29 عقرب 1388 حلف وفاداری یاد کرد و تا روز دوشنبه هفتم میزان سال 1393 در سمت خود باقی بود و این سمت را به سرور دانش هم قومی نزدیک خود سپرد و با ارگ ریاست جمهوری خداحافظی کرد.

محترم کریم خلیلی به لسان های دری، پشتو و عربی صحبت می کند، متاهل بوده و دارای هفت فرزند می باشد.

انشالله که از این همه سال خدمت در ارگ ریاست جمهوری راضی باشد و عملکرد خودش را موفق بداند و بداند که مانند همکار سابقش مرحوم مارشال فهیم همه ی ما روزی رفتنی هستیم پس چه بهتر که ….

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار