افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 12 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

کریس الکساندر: پاکستان جلو روند صلح را در افغانستان گرفته‌است!

کریس الکساندر

معاون پیشین فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان با بیان این مطلب می‌گوید که پاکستان از طالبان و گروه حقانی رسماً پشتیبانی می‌کند و جهان باید به این واقعیت پی ببرد.

کریس الکساندر، که سفیر پیشین کانادا در افغانستان نیز بود، می‌افزاید که پاکستان جلو روند صلح را در افغانستان گرفته‌است و طالبان را تهدید می‌کنند که اگر دست از جنگ در افغانستان بردارند، خانواده‌های آنان که در پاکستان زنده‌گی می‌کنند، در امان نخواهند بود.

این مقام پیشین سازمان ملل متحد پشتیبانی پاکستان را از طالبان، دخالت روشن این کشور در افغانستان می‌داند و می‌گوید که پاکستان با پشتیبانی از گروه‌های هراس‌افگن قطع‌نامۀ سازمان ملل متحد و قوانین جهانی را نقض کرده‌است.

کریس الکساندر، سفیر پیشین کانادا در کابل می‌گوید: «نظامیان و آی‌اس‌آی پاکستان، تمویل‌کننده‌گان رسمی امارت اسلامی افغانستان، طالبان، شورای کویته و گروه حقانی استند و تمام جهان باید به این واقعیت پی ببرند تا پاکستان رفتارش را تغییر بدهد.»

این سیاستگر کانادایی می‌گوید طالبان می‌دانند که جنگ نیابتی پاکستان را در افغانستان پیش می‌برند و شماری از آنان در دل شرمنده و خجالت استند، اما از سوی نظامیان پاکستان، سخت زیر فشار قرار دارند.

آقای الکساندر می‌گوید: «با آن رهبران طالبان که من به‌گونه مستقیم گفت‌وگو کرده‌ام و نیز از شماری از طالبان به گونۀ غیر مستقیم شنیده‌ام که خانواده‌های‌شان در پاکستان زنده‌گی می‌کنند و اگر آنان نجنگند و از دستور سرپیچی کنند و ساختمان‌های حکومتی و مردم را آماج قرار ندهند، خانواده‌های شان تهدید می‌شوند.»

در همین حال، برخی‌از آگاهان می‌گویند که جهان از فعالیت‌های ویران‌گرانۀ پاکستان آگاه است و باید در برابر این کشور خاموش نباشد.

اجمل سایس، آگاه امور نظامی‌ می‌گوید: «پاکستان صادرکنندۀ گروه‌های مخل امنیت در منطقه است. پاکستان خانه تروریسم است. پاکستان حتا اقتصادش از منبع تروریسم تمویل می‌شود.»

نصیراحمد تره‌کی، استاد دانشگاه، می‌گوید: «ایالات متحده امریکا اقدامش را در برابر پاکستان با حملۀ ملا منصور آغاز کرد. این حمله بی‌پیشینه بود. پس‌از این شاید هم گفت‌وگوهای دیپلماتیک در برابر پاکستان افزایش یابد و هم حمله‌ها به هراس‌افگنان در خاک این کشور شدت یابد.»

آقای کریس الکساندر، پیش‌از این سفیر کانادا در کابل، معاون یوناما و وزیر مهاجرت کانادا بود و کتابی نیز درباره جنگ و صلح افغانستان نوشته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار