- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کرزی: هیچ کس جنرال دوستم را متهم به خیانت ملی نکرده است

[1]

رییس جمهور کرزی که امروز (سه شنبه) در نشستی خبری در کابل سخن می گفت تاکید کرد که “هیچ کس جنرال دوستم را متهم به خیانت ملی نکرده است.”
به گفته رییس جمهور کرزی، در قضیه مربوط به استخراج منابع نفتی شمال کشور، هیچ گاهی علیه جنرال دوستم چیزی گفته نشده و تنها به مشکلات چینایی ها رسیدگی شده است.
هفته گذشته، برخی مقام ها در شورای امنیت، گفته بودند که جنرال دوستم، به دلیل ممانعت از استخراج منابع نفتی شمال کشور، متهم به خیانت ملی است و باید از سوی لوی سارنوالی مورد پیگرد قرار گیرد.

آقای کرزی تاکید کرد؛ شرکت چینایی شکایتی به ارگان های عدلی تسلیم کرده است که گویا کسی مانع فعالیت آنها شده و نهادهای مسوول، تنها به مشکل این شرکت رسیدگی کرده اند.
جنرال عبدالرشید دوستم از اعضای ارشد جبهه ملی است که به گفته برخی منابع در لوی سارنوالی متهم به خیانت ملی شده است.
پیشتر سید انور سادات، یک عضو جبهه ملی به بخدی گفته بود که جنرال دوستم، خواهان استخدام محافظان محلی برای حفاظت از مناطق نفت خیز شمال کشور و نیز فعالیت شرکت چینایی شده است.
از سویی، احمد ضیاء مسعود رییس جبهه ملی روز گذشته (دوشنبه) در نشست خبری گفت که طرح اتهام ها برعلیه جبهه ملی از آدرس برخی از افراد، نشان می دهد که حلقاتی در درون حکومت در صدد ضربه زدن به جبهه ملی است.

به گفته مسعود، حلقات مافیایی در درون حکومت در تلاش استخراج غیر قانونی معادن و ذخایر افغانستان هستند و این امر باعث نگرانی تمام مردم افغانستان شده است.
“مخالفت سیاسی با حکومت مشروع است”
رییس جمهور کرزی، مخالفت سیاسی با حکومت در همه جهان را یک امر مشروع و معمول دانسته گفت که اپوزیسیون حکومت حق انتقاد را دارد.
به گفته آقای کرزی، نهادهای منتقد دولت در هیچ جای دنیا، با نظام سیاسی موجود و با اصل حاکمیت آن که مبتنی بر قانون اساسی است، مخالفت نمی کنند و از منافع ملی با حکومت تعریف یکسان دارند.
کرزی افزود: ” مخالفت با حکومت نباید باعث مخالفت با منافع ملی و مانع سرمایه گذاری بزرگ خارجی در کشور شود.”

این در حالی است که نهادهای منتقد حکومت، یکی از دلایل افزایش روند بحران در کشور را نوع نظام سیاسی در کشور می دانند و بر تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی تاکید دارند.
به گفته این نهادها، نظام ریاستی باعث تمرکز قدرت در دست یک تیم خاص می شود و دیدگاه های مختلف برای رشد و توسعه کشور را بر نمی تابد.
به گفته این نهادها، نظام کنونی به دلیل تمرکز قدرت از درون پوسیده است و توانایی مدیریت برنامه های توسعه ای کشور را ندارد و به همین دلیل، جامعه جهانی از دادن پول برای بازسازی افغانستان کم کم نا امید شده است.
شانگهای؛ فرصتی برای افغانستان
آقای کرزی با اشاره به سفرش به چین و شرکت در اجلاس شانگهای گفت که این اجلاس، فرصتی برای افغانستان بود تا بتواند حضور خود در یک پیمان قدرتمند منطقه ای را تثبیت کند که به گفته کرزی، این کار صورت گرفت.
به گفته کرزی، سران سازمان شانگهای تعهد کرده اند که بر سر مشکلات افغانستان، دست از مخالفت با امریکایی ها برداشته و به تامین صلح و ثبات در افغانستان، کمک کنند.

آقای کرزی در این نشست خبری از امضای پیمان های استراتژیک با ترکیه و ناروی خبر داده گفت که افغانستان، دیگر یک کشور منزوی نیست و در بالاترین سطح با کشورهای توسعه یافته جهان در ارتباط است.
آقای کرزی همچنین تاکید کرد که حملات ناتو پس از این دیگر در مناطق مسکونی تکرار نمی شود و در این باره قوماندان عمومی ناتو به او (کرزی) اطمینان داده است.
رییس جمهور کرزی با اشاره به برگزاری اجلاس اقتصادی توکیو، تاکید کرد که در این نشست، تعهدات بزرگ اقتصادی از کشورهای جهان برای توسعه افغانستان گرفته می شود که این امر باعث گسترش روابط کابل با بیشتر کشورهای قدرتمند جهان خواهد شد.
رییس جمهور کرزی در باره صدور فرمان برای اعضای ولسی جرکه و تجمع شان، گفت :” به زودی با نمایندگان ملت افغانستان نشستی برگزار می کنم و تمام مسایل داخلی و خارجی کشور را با آنان در میان گذشته، راه حل های مناسب و ملی  را جستجو می کنیم.

بخدی