افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

کرزی: نمی گذارم افغانستان تکرار عراق شود

 

محترم حامد کرزی رییس جمهوری اسلام افغانستان در مصاحبه ای با بی بی سی، نقطه نظراتش را درباره نتایج خروج نیروهای خارجی از کشور اعلام کرد.

حامد کرزی در این رابطه گفت: عده ای می گویند با خروج خارجی ها از افغانستان به رهبری آمریکا و انتقال مسوولیت برقراری امنیت به دست ارتش و پولیس ملی، امکان دارد افغانستان همانند عراق دوباره به ناآرامی کشیده می‌شود، اما این موضوع را من قبول ندارم.

رییس جمهور با بیان اینکه به هیچ وجه شبه نظامیان القاعده دیگر در افغانستان حضور نخواهند داشت، افزود: من بصورت روزانه با طالبان در ارتباط هستم تا صلح در کشور مستقر شود. در ارتباط‌های ما حتی تبادل نامه، برگزاری نشست و ابراز تمایل برای دستیابی به صلح وجود دارد. اما شبه نظامیان طالبان نیز همانند من و مردم افغانستان و دولت قادر نیستند تا به تنهایی صلح را برقرار کنند و این موضوع نیازمند حمایت جامعه جهانی می باشد.

جناب کرزی که آخرین روزهای حیات سیاسی خود در مقام رییس جمهوری کشور را پشت سر می گذارد، تصرح کرد: “جنگ علیه تروریزم” جورج بوش پسر، رییس جمهوری پیشین آمریکا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 نباید به خانه‌ها و روستاهای افغانستان کشیده می‌شد، چرا که جنگ علیه ترور باید فراتر از مرزهای ما صورت گیرد.

این سخنان محترم کرزی در حالی است که برخی از مزدوران آمریکا از جمله جناب زلمی خلیل زاد مدعی هستند که اگر توافقنامه امنیتی میان کابل – واشنگتن آنگونه که کاخ سفید می خواهد، هرچه سریعتر امضا نشود، احتمال اینکه دوباره شبه نظامیان در افغانستان حضور فعال پیدا کنند، بسیار زیاد است.

طی روزهای اخیر تصرف تعدادی از شهرهای مهم توسط گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به “داعش” باعث تعجب همگان شده است که چگونه یک گروه دو هزار نفری به راحتی توانسته اند بدون هرگونه درگیری با نیروهای امنیتی، چهار ولایت این کشور را به تصرف کامل خود در بیاوند.

این پیشروی مشکوک داعش که با هزینه های میلیاردی آل سعود و تحت حمایت و نظارت آمریکا صورت می گیرد، در حالی است که مدعیان این طرح همان کسانی هستند که در ایجاد و گسترش گروه های افراطی از جمله طالبان و القاعده در افغانستان سابقه ی دیرینه دارند.

سخنان امروز کرزی نیز مانند شعارهای پیشین وی تنها در حد گفتگو است. وی می گوید که برای تسریع روند مصالحه هر روز با سران طالبان در حال تبادل نظر است. اگر اینگونه می باشد چرا مسوولین شورای عالی صلح فرق فرمانده طالبان با یک دکاندار پیشاوری را از یکدیگر نمی دانند؟

کرزی صاحب اگر شما با طالبان به تفاهم رسیدید که پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این برادران ناراضی ات دوباره کشور را آماج حملات خود قرار ندهند، چرا از آنها نمی خواهید که اینقدر جان و مال و ناموس مردم کشور را مورد تجاوز قرار ندهند و باعث نگرانی خاطر هموطنان نشوند.

جناب کرزی همه ی ما می دانیم که شما در این سال اخیر صدها زندانی طالبان را به بهانه مصالحه از زندانهای کشور آزاد کرده اید! می دانیم که با هماهنگی کاخ سفید زمینه آزاد سازی طالبان از گوانتانامو و زندانهای پاکستان را فراهم آوردید! می دانیم که دست طالبان و شما و استخبارات پاکستان و سران آل سعود در یک کاسه است تا اهداف مطلوب آمریکا میسر شود، اما این را نمی دانیم که چه زمانی می خواهید دست از این شعارهای دلسوزانه ی خود بردارید.

بر همگان معلوم است که اگر امروز عراق، سوریه، لبنان، لیبی، مصر، بحرین، پاکستان و افغانستان محل حضور افراط گرایان و گروه های تکفیری شده، مسبب اصلی اش غربیها به ویژه آمریکا و اسراییل هستند و اگر آنها بخواهند یک کشوری آرام شود، این امر محقق می شود و اگر تامین منافع شان در ناامنی کشوری باشد، از هیچ خونریزی و جنایتی ابایی ندارند.

لذا نتیجه این می شود که غربیها نه نیازی به این سخنان کرزی دارند و نه لیازی به مردم جنگزده افغانستان. آنها اگر چنین ادعاهایی را هم مطرح می کنند به خاطر بچه ترسانک رییس جمهور آینده است تا از همین اول بداند که هرگونه مخالف با کاخ سفید، می تواند به سرنگونی اش از قدرت بینجامد.

منبع: افغان پیپر

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار