افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

کرزی مشکلی با باشنده گان امریکا ندارد!

کرزی

 

حامد کرزی طی نشستی با محصلان در کابل گفت: با مردم امریکا مشکلی ندارم اما با دولت امریکا مشکل دارم.

حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان در نشستی با محصلان در کابل اعلام کرد که با مردم امریکا مشکلی ندارد اما با دولت امریکا مشکل دارد.

رییس جمهور سابق کشورمان هفته گذشته نیز با انتقاد از آزادی عمل نظامیان امریکایی و عدم واکنش دولت کابل تاکید کرده بود که این آزادی عمل نظامیان امریکایی حاکمیت ملی افغانستان را بیشتر زیر سوال می‌برد.

حامد کرزی پیش از این نیز منتقد شدید عملیات‌های شبانه نیروهای امریکایی در افغانستان بود و جنگ جاری در افغانستان را نسخه قرن 21 از بازی کلان واشنگتن اعلام کرده بود.

کرزی همچنین با حضور در پوهنتون کاتب در کابل اظهارداشت که برخی از کشورها در انتخابات افغانستان مداخله می‌کنند و جوانان کشور تلاش کنند تا اختیار سرنوشت خودشان را بدست گیرند.

وی همچنین با مطرح کردن این پرسش که چرا هزینه انتخابات افغانستان از برخی از کشورهای پرجمعیت بیشتر گفت که باید ظرفیت‌های انسانی را در کشور افزایش داد.

حامد کرزی علم و تلاش جوانان افغانستان را راه نجات کشور اعلام کرد و تاکید کرد که آینده افغانستان را باید جوانان افغان رقم بزنند.

روزنامه نیویارک تایمز چندی قبل نوشته بود که در حال حاضر حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان با رهبران و مقامات کشورهای جهان روابط گسترده‌ای دارد و طرفداران و حامیان نزدیک کرزی نیز در تلاش هستند تا دایره نفوذ وی را در حکومت افغانستان گسترش دهند و برهمین اساس کرزی نیز ارتباطات موثری با وزرا، والیان و سفیران کشور دارد.

در این مقاله به نقل از حامد کرزی گفته شد که خواستار رسیدن به قدرت نیست، اما با پایان دوره کاری دو ساله حکومت وحدت ملی افغانستان خواستار برگزاری لویه‌جرگه در مورد مشروعیت این حکومت است.

با پایان فرصت دو ساله حکومت وحدت ملی تعهدات رهبران این حکومت برای اصلاحات و زمینه‌سازی برای ایجاد پست نخست‌وزیری عملی نشده است و این مسئله به شدت از سوی اپوزیسیون و حامیان حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

با این حال بنا به گفته منابع داخلی افغانستان، امریکا با پلانی جدید قصد دارد تا تعهدات توافقنامه حکومت وحدت ملی که با میانجی‌گری جان کری وزیر امور خارجه این کشور منعقد شد را نقض کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار