افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی صاحب چقدر از عربستان پول گرفته است؟

 این روزها آمریکا با مطرح کردن موضوع مصالحه با طالبان، بحثی را آغاز کرده تا هر مقام و مسئولی چه داخلی و چه خارجی حرفی برای گفتن داشته باشند.

مقامات افغانستان که خود هنوز درگیر هستند و نمی دانند مصالحه با طالبان خوب است یا بد؟ یک روز مشاور امنیت ملی کشور یعنی جناب اسپنتا طالبان را هراس افکن، قاتلان مردم، مزدوران بیگانه می داند و میگوید هرکس رهبر طالبان جنایتکار را قهرمان بداند، خائن و دشمن افغانستان است. اما رئیس جمهور و
برخی دیگر از مقامات امنیتی کشور، طالبان را براداران ناراضی حکومت می دانند و وصلت به آنها را تنها راه ثبات و آرامش کشور.

مقامات پاکستان هم چنین حالتی دارند. قریب به ده ماه از مرگ بن لادن می گذرد و روابط اسلام آباد و واشنگتن در این مدت تیره و تار بود به حدی که آمریکا در طرح مصالحه پاکستان را به فراموشی سپرد. تا دیروز این موضوع برای پاکستانیها اهمیتی نداشت اما امروز فهمیده اند که اگر در روند صلح سهیم نباشند کلاه بزرگی بر سرشان رفته به همین منظور وزیرخارجه خود یعنی حنا ربانی را به کابل و نخست وزیر خود یعنی یوسف رضا گیلانی را به قطر گسیل داشتند تا بلکه بتوانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند.

قطر در این میان بیشترین برد را نصیب خود کرده زیرا توانسته اعتماد کاخ سفید را به عنوان یک متحد جدید به دست آورد. اتحادی که حاضر شده برای اثبات آن هیاتی را در آینده نزدیک به کابل اعزام نماید تا مقامات افغانستان را متقاعد نماید که مذاکرات در قطر برگزار شود نه در یک کشور ثالث مثل ترکیه و عربستان.

ظاهرا جناب کرزی صاحب خواهان صلحی بنام صلح افغانستانی می باشد و مدعی است که صلح با مخالفان دولت باید تحت لوای دولت در ترکیه یا عربستان صورت گیرد، اما مثل اینکه واقعیت چیز دیگری است و بیشتر عربستان خواهان کنار زدن قطر از اتحاد با آمریکاست.

آنچه مسلم است اینکه آل سعود با بیداری اسلامی در منطقه روبرو شده اند (که دیر یا زود دامن خودشان را نیز خواهند گرفت) لذا در ابتدا باید نقش منطقه ای خود را افزایش دهند تا در بین خیزش های اسلامی خاور میانه، کشورشان را به عنوان یک مدعی قدرت مطرح سازند تا بتواند در جوار برخی کشورها به توازن قدرت برسند.

در موضوع مصالحه با طالبان، برخلاف دیگر بازی ها كه عربستان در كنار امریكا قرار می گرفت اكنون عربستان در مقابل امریكا قرار گرفته است. امریكا قطر را برای مذاكره مناسب دیده، اما ریاض می خواهد این نقش را از قطر بگیرد و از آنجایی که قدرت عربستان به تنهایی برای ایفای این نقش كافی نیست، ریاض مجبور است تا افغانستان و پاكستان را با خود متحد می كند.

تحرک دیر هنگام پاکستان و پافشاری محترم کرزی بر انتقال محل گفتگو، دلیلی بر اثبات این دخالت عربستان است. چرا که اگر افغانستان خواهان مصالحه با مخالفان است، محل آن چه اهمیتی دارد؟ اینکه عربستان چه وعده ای به رئیس جمهور کرزی داده و پاکستان در قبال چه خواسته ای درصدد برآوردن اهداف ریاض هست، هنوز معلوم نیست.

منبع: افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار