افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

کرزی صاحب در این 13 سال برای مردم چه کردی؟

 

اکنون 1826 روز از دومین دور ریاست جمهور جناب کرزی می گذرد! که اگر 1756 روز اولین دور حکومت کرزی صاحب را به آن اضافه نماییم می شود 3582 روز ارگ نشینی که البته باید 1034 روز طول عمر دولت انتقالی به ریاست ایشان را به آن بیفزاییم که مجموعا می شود 4616 روز ریاست جمهوری!

پنج سال پیش در چنین روزی یعنی 29 اسد، دومین دور انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی با هزاران بیم و امید برگزار شد تا مردم افغانستان با حضور خود در تعیین سرنوشت مملکتشان، جامعه جهانی را حیرت زده نمایند.

آن روزها هریک از نامزدان ریاست جمهوری برنامه کاری خود را برای جذب آرا مردم با شور و اشتیاق بیان می نمود که در میان آنها وعده های محترم حامد کرزی رییس جمهور فعلی برای بازسازی کشور با استفاده از تجارب گذشته، بیش از همه به یاد مردم مانده است.

اما آیا واقعا رییس جمهور به آن شعارها و وعده های انتخاباتی اش عمل کرده است؟ اکنون 1826 روز از دومین دور ریاست جمهور جناب کرزی می گذرد! که اگر 1756 روز اولین دور حکومت کرزی صاحب را به آن اضافه نماییم می شود 3582 روز ارگ نشینی که البته باید 1034 روز طول عمر دولت انتقالی به ریاست ایشان را به آن بیفزاییم که مجموعا می شود 4616 روز ریاست جمهوری!

بیش از چهار هزار و ششصد روز حامد کرزی با میلیاردها دالر کمک سرازیر شده به افغانستان، وقت داشت تا کشور را سر و سامان دهد و در راستای تحقق اهداف بلند مدت تعیین شده در کانفرانس بن گام بردارد. اما آیا این امر محقق گردید؟ ( اول جدی سال 1380 اغاز ریاست جمهوری حامد کرزی در دولت موقت بود)

ما می دانیم که برآوردن همه خواسته های مردم از طرف رییس جمهور امری دشوار است، اما مردم ما انتظار داشتند رییس جمهور با جدیت فوق العاده، برنامه ریزی دقیق و پیشبرد راهکارهای معقول در جهت حل مشکلات و کاهش رنجهای مردم اقدامات مفیدی انجام دهد.

طی این دوازده سیزده سال گذشته کانفرانس ها و نشستهای چند جانبه زیادی برگزار شد، ولی مردم همچنان تغییر محسوسی در نحوه حکومتداری و حتی تغییر وضعیت جامعه خود شاهد نبودند. با اینکه میلیاردها دالر برای کمک به افغانستان وعده داده شده، اما ملت هیچ خیری از این پولها ندیده و حتی از آثارش نیز خبری ندارند.

ملت افغانستان توقع داشتند تا کابینه های دولت و در راس آن جناب رییس جمهور بتوانید با یک برنامه ریزی دقیق و پیشنهاد یک طرح جامع، کوتاهی های گذشته را جبران نماید، اما هر سال که گذشت دیدیم که این امر تحقق نیافته است.

این امید وجود داشت که رییس جمهور در ابتدایی ترین اقداماتش در دور دوم ریاست جمهوری در تجهیز و تقویت ارتش مستقل ملی تلاش فراوان بنماید، اما هنوز می بینیم که خبری از پیشرفت چشمگیر ارتش و پولیس ملی نیست و هر چند وقت یکبار شاهد حمله مخالفین به پایتخت کشور هستیم و هنوز ناامنی در سراسر ولایات موج می زند و اکنون هم که پاکستانیها آشکار ولایت کنر را مورد اصابت موشکهای خود قرار می دهند.

از آرزوهای مردم این بود که بهره برداری از معادن تحت انحصار دولت در آمده و به قوای مستقل امنیتی سپرده شود چرا که این معادن می تواند زمینه جلب سرمایه گذاری های بزرگ خارجی را در کشور فراهم آورد و منبع مالی خوبی برای بودجه دولت تامین گردد، ولی ظاهرا این نکته مهم نیز از دید رییس جمهور پنهان ماند.

برخورد جدی با جرایم و جنایات سازمان یافته و ایجاد هماهنگی لازم میان دستگاه های امنیتی ، عدلیه و قضایی کشور از شعارهای بود که رییس جمهور هنگام دومین انتخابات به آنها خیلی تاکید می کرد. ولی در این مدت ما حتی یکبار نشنیدیم که یک مقام بلندپایه دولتی که متهم به فساد مالی باشد، در محاکم خاص قضایی مورد بازخواست قرار گیرد.

رفع مشکلات بیکاری مردم مخصوصا جوانان با ایجاد تسهیلات ویژه و دادن وام های قرض الحسنه از سوی دولت با باز پرداخت های مناسب با هدف زمینه سازی کاهش فقر و محرومیت در کشور، حل مشکل بی سرپناهی مهاجرین باز گشته به وطن با اعطای برخی زمین های حاشیه شهرها، رسیدگی به قوانین سرحدات جهت رفع مشکلات سرحدی و حقوقی با بعضی از همسایه ها، توسعه سيستم تعليم و تربيه و ارتقاي سطح دانش عالي علمي و مسلکي در کشور و حل مشکل بی سوادی، حل بنيادي مشکل مواد مخدر از طريق ارايه کشت بديل و جایگزین به کشاورزان، نابودي مزارع خشخاش، برخورد قاطع با قاچاچيان و … همه و همه شعارهایی بود که آن روزها رییس جمهور حامدکرزی برای انجام آنها به مردم ولایات مختلف قول عمل می داد.

اما اکنون باید از جناب رییس جمهور پس از گذشت این همه سال از آن وعده ها، پرسید که چقدر از آن تعهدات تان را عملی نمودید؟ برای رفع مشکلات مردم چه اقدامات مفیدی انجام دادید؟چند نفر از مفسدین اقتصادی را محاکمه و به مجازات عملشان رساندید؟ چقدر زمینه را برای برگزاری یک انتخابات به دور از تقلب برای رییس جمهور آینده مهیا ساختید؟ وزراتخانه های شما چقدر آمادگی تحویل وزارت به دولت آینده را دارند البته بصورت سالم و صحیح؟

ما از جناب حامد کرزی توقع نداشتیم که همه مشکلات موجود را یک شبه حل نماید اما این حق ملت ما است که از رییس جمهور منتخب خود سوال نمایند بعد از گذشت چهارهزار و ششصد روز ریاست جمهوری، چه اقداماتی را برای آنها انجام داده است. چقدر خوب می شود که محترم کرزی قبل از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید (البته اگر عبدالله و اشرف غنی با یکدیگر به تفاهم برسند و روند شمارش مجدد ارا نتیجه دهد) در رسانه ملی یا تلویزیون های خصوصی حاضر شود و مردم را در جریان برنامه های کاری دولت خویش قرار دهد و بگوید در این سالها چه کرده است؟

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار