افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی خواهان كمك پاكستان به فرآيند صلح افغانستان شد.


 به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، با آن‌كه همه طرف‌هاي مذاكرات صلح با طالبان معتقدند كه پايان يافتن جنگ در افغانستان قطعي نيست، نشست رهبران سه كشور افغانستان، پاكستان و ايران در اسلام‌آباد در زماني انجام مي‌شود كه به نظر مي‌رسد شتاب مذاكرات طالبان در حال افزايش است.

حامد كرزاي، رئيس‌جمهوري افغانستان در مصاحبه‌اي با روزنامه “وال استريت ژورنال” كه روز پنج‌شنبه منتشر شد، اظهار داشت كه در ماه گذشته ميلادي مذاكراتي ميان آمريكا، دولت افغانستان و طالبان صورت گرفته است. اگر چنين مساله‌اي صحت داشته باشد، تحولي چشمگير روي داده است؛ زيرا طالبان تاكنون تاكيد داشت كه تنها با آمريكايي‌ها مذاكره مي‌كند و حامد كرزاي را عروسك خيمه‌شب‌بازي و جنبش خود را تنها حاكم مشروع افغانستان مي‌دانست.

ذبيح‌الله مجاهد، سخنگوي طالبان اظهارنظرهاي كرزاي را در خصوص انجام گرفتن مذاكرات رد كرد و در بيانيه خود گفت: طالبان هيچ‌كجا با دولت كابل مذاكره نكرده است.

اين در حالي است كه پاكستان نيز بازيگري كليدي در فرآيند صلح افغانستان در نظر گرفته مي‌شود، زيرا روابطي تاريخي با طالبان و ديگر شبه‌نظاميان دارد و چنين چيزي بدين معني است كه اسلام‌آباد مي‌تواند با آوردن آنها بر سر ميز مذاكره، به فرآيند صلح در افغانستان كمك كند.

با آن‌كه در ماه‌هاي گذشته روابط ميان كابل و اسلام‌آباد تيره شده بود، اما نشست كرزي و آصف علي زرداري، رئيس‌جمهور پاكستان نشان مي‌دهد كه اين روابط در حال بهبود است.

دولت کشور در بيانيه‌اي عنوان كرد كه رهبران دو كشور توافق كردند تا كميسيون صلح مشتركي را كه پس از ترور فرستاده افغانستان براي مذاكرات صلح با طالبان در كابل كنار گذاشته شد، بار ديگر تشكيل دهند.

آصف علي زرداري نيز در بيانيه‌اي تاكيد كرد: كرزي در نشستي كه پنجشنبه با وي داشته، تصريح كرده پشتيباني پاكستان براي موفقيت مذاكرات صلح به رهبري افغان‌ها سرنوشت‌ساز است و دو كشور بايد براي صلح همكاري كنند.

كمي پيشتر از آن اسماعيل قاسم‌يار، مشاور روابط بين‌الملل شوراي گماشته‌شده از سوي دولت کشور براي مذاكره با طالبان گفت: كرزاي از زرداري تقاضا خواهد كرد تا فشار سازنده و مثبتي را بر طالبان وارد كند.

رئیس جمهور در سفر سه روزه خود به اسلام‌آباد همچنين برنامه‌ريزي كرده تا با سياستمداران و روحانيون پاكستاني كه به طالبان افغانستان نزديك هستند، ديدار و حمايت آنها را براي فرآيند صلح افغانستان جلب كند. از جمله اين افراد مولانا سميع‌الحق، مشهور به “پدر معنوي طالبان” هستند كه مديريت يك حوزه علميه اسلامي را در شمال غرب پاكستان در دست دارد؛ حوزه‌اي كه محل تحصيل بسياري از رهبران طالبان بوده است.

سميع الحق به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: طالبان اكنون در حال شكست دادن نيروهاي غربي در افغانستان است. موضع قدرتمند ايران، افغانستان و پاكستان از راه بيرون راندن نيروهاي خارجي مي‌تواند صلح و ثبات را به اين منطقه آورد.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار