افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

کرزی: خط دیورند را به رسمیت نمی شناسیم!

کرزی

 

حامد کرزی، رییس‌جمهور سابق کشورمان در سخنانی گفت: سرحد جدایی میان افغانستان و پاکستان موسوم به خط دیورند هرگز من‌حیث سرحد رسمی دو کشور به رسمیت شناخته نخواهد شد.

 

حامد کرزی، در سخنرانی گفت: این خط یک مساله مناقشه برانگیز میان دو کشور برای سالیان زیاد باقی مانده است و خارجی‌ها آن را تحمیل کردند. خودداری افغانستان از به رسمیت شناختن خط دیورند هرگز به معنی دشمنی با پاکستان نیست.

 

وی تاکید کرد، باید ساکنانی که در اطراف این خط قرار دارند، درباره آن تصمیم بگیرند نه دو کشور. این اولین بار نیست که رییس‌جمهور سابق علیه خط دیورند صحبت می‌کند.

 

کرزی پیشتر نیز در مصاحبه‌ای گفته بود: زمانی که پاکستان در سال 1947 تشکیل شد، دوسیه خط دیورند را به آنها دادند بنابراین ما آنها را مقصر نمی‌دانیم اما خط دیورند ضربه‌ای است که هرگز افغان‌ها نمی‌توانند فراموش کنند. ما این خط را عنوان سرحد نمی‌پذیریم اما بر سر این مساله نیز درگیر نخواهیم شد.

 

کرزی خاطر نشان کرد، پاکستان در زمان ریاست جمهوری او تقاضا کرده بود که خط دیورند به رسمیت شناخته شود تا روابط میان دو کشور بهبود یابد.

 

خط دیورند که در یک منطقه صعب‌العبور قرار دارد مایه تنش میان افغانستان و پاکستان شده و چندین بار دو کشور در این خط دست به حمله به یکدیگر زده‌اند و گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی در آنجا فعالیت دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار