افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی خطاب به شیعیان:در برگزاری مراسم عزاداری محتاط باشید!

حامدکرزی در دیداری که با اعضای شورای علمای شیعه داشت، تاکید کرد که در برگزاری مراسم عزاداری محتاط باشند و از این ایام باید برای تحکیم بیشتر وحدت میان افغانها استفاده کنند.

در اعلامیه که بعد از این دیدار در سایت رسمی ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که علمای شیعه به رئیس جمهور  گفته اند که این شورا امسال رهنمودی را تهیه کرده و در آن بر رعایت نظم، هماهنگی بیشتر و تقویت روحیه اخوت اسلامی تاکید شده است.

محمد اکبری عضو مجلس نمایندگان و از اعضای شورای علمای شیعه گفت، در این رهنمود تاکید شده که بعد از ساعت ده شب، همه بلندگو های مساجد و تکایا خاموش شوند و اگر مراسم عزاداری ادامه می یابد فقط در داخل مساجد و تکیه‌خانه‌ها محدود بماند.

براساس این رهنمود، دسته های عزادار که در داخل شهر حرکت می کنند، باید سبب ازدحام ترافیک و راه بندان نشوند و در تامین امنیت کاروانهای عزاداری با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

آقای اکبری گفت: “از مبلغان و روحانیون خواسته شده تا در سخنان خود، از تحریک احساسات جوانان جلوگیری کنند و در مجموع سعی کنند مراسم عاشورا طوری برگزار شود که به تحکیم وحدت ملی و اخوت اسلامی بین افغانها کمک کند.”

محمد اکبری افزود: “در این رهنمود، از همه هموطنان سنی مذهب افغانستان که همیشه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در برگزاری مراسم عزاداری محرم با شیعیان همکار بوده اند، سپاسگذاری شده است.”

علمای شیعه همچنین خواستار توجه جدی نیروهای امنیتی در تامین امنیت مراسم عاشورا شده اند.

در اعلامیه رسمی که در سایت ریاست جمهوری منتشر شده آمده است که این درخواست علمای شیعه از سوی کرزی پذیرفته شده و رئیس جمهوری دستور داده است تا کمیسیون ویژه‌ای برای تامین امنیت مراسم عاشورا ایجاد شود.

سال گذشته انفجار انتحاری در روزعاشورا در کابل ۵۴ کشته و حدود ۱۲۰ مجروح به جا گذاشت.

این انفجار در زیارت ابوالفضل در مرکز شهرکابل و در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری روی داد.

مقام های امنیتی بعدا اعلام کردند که حمله کننده انتحاری، از منطقه ای در جنوب غرب کابل با یکی از کاروانهای عزادار همراه شده و در زیارت ابوالفضل هنگامی که چندین کاروان عزاداری باهم یکجا شده و جمعیت عظیمی گردهم آمده بودند، خود را منفجر کرد.

نیروهای امنیتی و روحانیون شیعه سعی دارند، از اتفاق مشابه جلوگیری کنند.

 آقای اکبری گفت: هم دولت و هم مردم سعی خواهند کرد تا مراسم محرم در آرامش کامل و بدون حادثه برگزار شود، اما خطرات احتمالی را هیچ وقت نمی شود نادیده گرفت!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار