افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 جولای , 2018 لینک کوتاه خبر :

کرزی به ایتلاف بزرگ ملی افغانستان می پیوندد!

سخنگوی حزب جنبش از نهایی شدن رایزنی‌ها با حامد کرزی و رحمت‌الله نبیل برای پیوستن آنها به بزرگ ملی افغانستان خبر داد.

پس از بازگشت جنرال دوستم به افغانستان رایزنی‌ها بین احزاب اپوزیسیون دولت برای تشکیل ایتلافی بزرگ در انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافته است.

شورای ایتلاف نجات افغانستان به ریاست عطامحمد نور، محمد محقق و جنرال دوستم با احزاب اپوزیسیون دولت در حال رایزنی استند تا ایتلافی فراگیر برای انتخابات ریاست جمهوری تشکیل دهند.

بشیراحمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان گفت: در حال رایزنی با حامد کرزی و سایر رهبران سیاسی استیم.

وی افزود: تا هفته آینده ایتلاف بزرگ ملی افغانستان اعلام موجودیت خواهد کرد و بیشتر احزاب و جریان‌های اثرگذار سیاسی در این ایتلاف حضور خواهند داشت.

سخنگوی حزب جنبش اظهارداشت: رایزنی‌ها با حامد کرزی و رحمت‌الله نبیل در مراحل نهایی قرار دارد و احتمال پیوستن آنها به این ایتلاف وجود دارد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که از مخالفان شورای عالی نجات افغانستان محسوب می‌شود احتمالا در این ایتلاف حضور نخواهد داشت.

ایتلاف بزرگ ملی قرار است با محوریت احزاب سیاسی جنبش ملی اسلامی، وحدت اسلامی و جمعیت اسلامی افغانستان تشکیل شود، احزابی که بیشتر هواداران آن را اقوام غیرپشتون در شمال تشکیل می‌دهند.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا احزاب سیاسی اقوام پشتون نیز در ایتلاف بزرگ ملی در کنار ایتلاف شمال حضور خواهند یافت و یا ایتلاف جداگانه‌ای را تشکیل خواهند داد.

برخی کارشناسان معتقدند که در حالی که اشرف غنی پیش از این اعلام کرده بود که برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید خواهد شد، تشکیل ایتلاف واحد از سوی جریان اپوزیسیون می‌تواند به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری منجر شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار