افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

کرزی: بزودی گفتگو های مستقیم بین حکومت و مخالفین مسلح آغاز می شود

به سلسله اظهارات مقامات افغان در خصوص گفتگوهای صلح، این بار معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفته که به زودی گفتگو های رو در رو میان حکومت و مخالفین مسلح آغاز می شود.

 

حکمت خلیل کرزی روز گذشته در نشست روابط افغانستان با چین در کابل گفت که پیشرفت های برای انجام گفتگوهای صلح صورت گرفته است:

 

” ما همسایه ها و کشور های منطقه خود را تشویق کرده ایم تا برای جنجال های جاری یک راه حل را دریابند، اخیراً ما کامیابی های را داشته ایم و به زودی گفتگو های رو در رو میان حکومت و مخالفین مسلح آغاز می شود.”

 

آقای کرزی هم چنان گفت که بحث ها در باره تعین جای و مکان برای انجام گفتگوها جریان دارد.

 

معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفت که چین نقش مهمی در پروسه صلح داشته و امنیت و ثبات در افغانستان مستقیماً به ثبات این کشور تاثیر دارد.

 

مساله گفتگو های صلح در حالی گرم شده که اخیراً مقامات افغان به برخی از کشور های جهان مسافرت کردند.

 

با آنکه معلوم نیست که آیا رییس جمهور اشرف غنی در جریان سفر اش به عربستان سعودی کدام درخواست مشخصی در باره گفتگو های صلح از مقامات این کشور داشته یا نه، اما تحلیلگران افغان نقش سعودی را در پروسه صلح مهم می دانند.

 

پیش از این عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت در دهلی جدید در یک نشست گفته که چین در سه ماه گذشته چندین بار با طالبان گفتگو کرده و از آنان خواسته است که با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند.

 

در این حال، جی ژی رییس انستیتوت روابط معاصر بین المللی چین در نشست روابط کشورش با افغانستان گفت که افغانستان در حال یک تغییر بزرگ است:

 

” هم اکنون افغانستان در حال یک تغییر بزرگ است، این تغییر نه تنها بالای روابط آینده افغانستان و چین تاثیر گذار خواهد بود، بلکه بالای وضعیت کشور های منطقه و جهان هم تاثیر خواهد داشت.”

 

گرچه رییس انستیتوت روابط معاصر بین المللی چین مشخص نساخت که افغانستان به سوی کدام تغییر در حال حرکت است، اما شماری از تحلیلگران می گویند که نسبت به هر وقت دیگر زمینه گفتگو های صلح مساعد شده است.

 

این تحلیلگران و سایر فعالان مدنی تاکید دارند که گفتگو های صلح حکومت افغانستان با طالبان باید طوری انجام شود که هیچ گونه آسیبی به دست آورد های سیزده ساله این کشور نرسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار