افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

کرزی آموزگار دورنگی به اشرف غنی می شود؟

محترم کرزی که در چند ماه آخر حکومتش تلاش فراوان کرد تا خود را یک دولتمرد مستقل نشان دهد و بگوید مخالف تمامی سیاستهای آمریکا بوده، در جدیدترین اظهارات خود اظهار داشت درصورتی که حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان به ضرر وحدت ملی افغانستان نباشد با ادامه ی این حضور مخالفتی ندارد.

 

حامد کرزی در مصاحبه با کریستین امانپور مجری شبکه ی تلویزیونی سی ان ان درباره ی دیدار چهره های سیاسی افغانستان با شبه نظامیان طالبان در قطر گفت: من با سیاست های دولت اشرف غنی برای نزدیک شدن با پاکستان به امید اینکه به توافق صلح کمک کند، موافقم. در سیزده سال گذشته هدف من نیز همین بوده است. من می خواستم با طالبان گفتگو کنم و با کمک اعضای آن که افغانستانی هستند، کشور را بسازم. در مورد بهبود روابط با پاکستان نیز هدف دولت من همین بود. مردم افغانستان خواستار بهبود روابط با پاکستان هستند اما این روابط باید روابطی برابر بین دو کشور مستقل باشد. چنین روابطی زمانی ایجاد خواهد شد که پاکستان از رادیکالیسم به عنوان یک ابزار بهره برداری نکند. امیدواریم که به زودی چنین اتفاقی رخ دهد.

 

رییس جمهور پیشین درباره ی حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان برای مدتی بیشتر، گفت: ورود آمریکا و ناتو به افغانستان در سال 2001 پس از حملات تاسفبار در نیویورک و واشنگتن مورد استقبال مردم افغانستان واقع شده بود، چون هم افغانستان و هم شرکای ما در جامعه ی بین المللی خواستار آن بودند که افغانستان را از تروریسم برهانند. این مرحله ی نخست واقعا موفقیت آمیز بود و افغانستان رها شد. در پی آزادی افغانستان وقتی که مساله تروریزم و افراط گری مطرح شد، ما به نتایجی که می خواستیم دست نیافتیم و مردم افغانستان مصایب زیادی کشیدند. در مورد باقی ماندن نظامیان آمریکایی برای مدت زمانی بیشتر در افغانستان نیز باید بگویم ما هیچ مشکلی با این موضوع نداریم مشروط به اینکه حضور آمریکا در افغانستان باعث تقویت وحدت مردم افغانستان شود.

 

کرزی ادامه داد: ما هر زمان که حضور آمریکا در افغانستان باعث کمک به افغانستان شد از آمریکا تشکر کردم اما وقتی که براثر عملیات نظامی آنها متحمل درد و رنج شدیم ناخرسندی خود را بیان کردیم و خواستار خاتمه یافتن آن شدیم. تلفات غیرنظامیان و زندان های افغانستان که افغانستانی ها در آن نگه داری می شدند و موارد مشابه، موضوعاتی بودند که ما نگرانی خود را در این زمینه ها بیان کردیم.

 

این کرزی همان کسی است که بارها گفته بود چرخبال های ناتو طالبان را از جنوب به شمال افغانستان منتقل می کند و در دادن سلاح از طرف آمریکایی ها به طالبان اخبار زیادی وجود دارد.

 

کرزی بارها اذعان کرده بود تا دالر آمریکایی نباشد پاکستان نمی تواند طالبان را تجهیز کند هر سال نزدیک 2 میلیارد دالر کمک آمریکا به ارتش پاکستان است و خود آمریکا می گوید آی اس آی با این سلاح و دالر ما، طالبان را مسلح می کنند تا سرباز ما را بکشد.

 

حال همین کرزی صاحب می گوید ما با آمریکا مشکلی نداریم و تا زمانی که آنها مشکلی در وحدت ملی افغانستان به وجود نیاورند ما با عملکرد آنها موافقیم. به راستی هم که چنین سیاستمدارانی هستند که وضعیت کشور ما این چنین است و لایق مشورت با شخصی چون اشرف غنی که سیاست دورویی را پیشه ی خود کرده، همین کرزی است.

 

الحمدالله که اشرف غنی و عبدالله هم مانند کرزی، مزدور خدوم کاخ سفید هستند و با امضای پیمان امنیتی در اولین روز کاری خود، وفاداری شان را اثبات ساختند. کرزی دیروز کاشت، امروز آمریکا می خورد. اینها امروز می کارند، تا فرداها آمریکا بخورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار