افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی:خروج نظامیان خارجی به نفع ناتو و ملت افغانستان است

حامد كرزی طی سخنانی در مراسم تجلیل از روز جهانی زن در كابل گفت: سه روز پیش تفاهم نامه مهمی در خصوص انتقال مسوولیت زندان بگرام از نظامیان آمریكایی به دولت افغانستان امضا شد كه تا شش ماه آینده این روند تكمیل می شود.

كرزی تاكید كرد كه تا چند روز دیگر نیز كار بر روی سپردن مسوولیت عملیات شبانه به نیروهای افغان آغاز خواهد شد و پس از آن افغانستان با آمریكا پیمان راهبردی امضا خواهد كرد.

به گفته وی، واگذاری مسوولیت زندان بگرام و عملیات شبانه بدست نیروهای افغان پس از مدت ها مذاكره عملی می شود كه با اجرا شدن آن ؛ پیمان راهبردی پیش از كنفرانس شیكاگو كه قرار است در ماه های اردیبهشت و خرداد سال آینده برگزار شود به امضا خواهد رسید.

كرزی افزود: پیمان راهبردی فقط چارچوب كلی همكاری های افغانستان و آمریكا را مشخص می سازد و به هیچ وجه استفاده از پایگاه های نظامی افغانستان توسط آمریكا در این پیمان گنجانده نشده است.

وی گفت: پس از امضای پیمان راهبردی یكسال دیگر زمان لازم است تا دولت افغانستان و آمریكا بر روی چگونگی استفاده از تسهیلات و پایگاه های نظامی افغانستان بحث و تبادل نظر كرده و مشخص می شود كه چه تعداد نظامی آمریكا در این كشور باقی می ماند و پس از آن قرارداد دیگری به امضا خواهد رسید.

كرزی خاطرنشان كرد كه ناتو از سال 2014 به مدت ده سال ؛ سالانه 4/1 میلیارد دلار برای تجهیز ارتش افغانستان پرداخت می كند و دولت افغانستان مجاز به خرید تجهیزات نظامی از تمامی كشورهاست.

وی تاكید كرد كه در پیمان راهبردی با آمریكا ؛ منافع ملی و حاكمیت ملی افغانستان بدقت لحاظ شده است .

رئیس جمهور گفت كه خروج نظامیان خارجی به نفع افغانستان است اما این كشور باید همچون گذشته توانایی پیوستن به جامعه جهانی را داشته باشد.

وی با اشاره به پیروزی مجاهدین افغانستان در مقابل ارتش سرخ گفت: جامعه جهانی بجز آلمان، ایران، پاكستان و هند پس از شكست ارتش سرخ ما را رها كردند و رابطه این كشور با جهان قطع شد كه از این پس نباید تكرار شود.

وی از مردم افغانستان بطور جدی خواست در راستای كسب دانش و فناوری تلاش جدی به عمل آورند تا افغانستان بدست توانای مردم این كشور ساخته شود.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار