افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی، پیروزی اوباما را تبریک گفت…

امروز چهار شنبه، کرزی پیروزی مجدد اوباما را در انتخابات  ریاست جمهوری امریکا، استقبال کرده و به وی تبریک گفت.

رییس جمهور کرزی که هم اکنون در یک سفر رسمی به اندونیزیا و هند رفته است، گفته است که وی امیدوار است تا پیروزی آقای اوباما در روابط دو جانبه و منافع ملی میان افغانستان و امریکا مؤثر واقع شود.

برخی از احزاب و ائتلاف های سیاسی ابراز کرده اند که، گزینش دوبارۀ بارک اوباما به حیث رییس جمهور امریکا می تواند در بهبود اوضاع افغانستان، سودمند باشد.

این احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان، تأکید ورزیده اند که تجربه های ادارۀ بارک اوباما در افغانستان و پاکستان، می توانند مأموریت واشنگتن را در کشور به پیروزی برساند.

معاون حزب حق وعدالت، اسدالله ولوالجی گفته است که: « ادارۀ اوباما با تجربۀ که از منطقه و افغانستان دارد، می تواند در بهبود اوضاع افغانستان مفید باشد.»

داکترعبدالله عبدالله، رهبرائتلاف ملی، نقش حکومت افغانستان را نیز در کنار واشنگتن در بهبود اوضاع کشور، اثرگذار میداند.

آقای عبدالله گفته است که: « اگر در داخل افغانستان هم تغییرات اساسی پس از سال ۲۰۱۴ نیاید و سیاست های بیرونی هم به مثل که بود ادامه یابد، امیدواری ها برای بهترشدن اوضاع وجود ندارد.»

سفیر ایالات امریکا در کابل، جیمز کانینگهم گفته است که: « امریکاییان فداکاری های بسیاری درافغانستان داشته اند و کمک های زیادی نیز به این کشور کرده اند. رییس جمهور اوباما به همکاری های پایدار و راهبردی ما با مردم افغانستان متعهد است!!»

کارهای زیادی از ادارۀ بارک اوباما درافغانستان ناتمام مانده است:

عملی شدن پیمان راهبردی میان کابل و واشنگتن، چگونگی حضور نظامیان امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان و نیز پایان مأموریت جنگی امریکا در افغانستان، از مهم ترین مسایلی هستند که بارک اوباما در این دورۀ کارش به آن ها خواهد پرداخت.

از سوی دیگر طالبان نیز با خبرنامۀ از رییس جمهور اوباما خواسته اند تا سربازان امریکایی را به زودترین فرصت از افغانستان اخراج کند.

سخنگوی طالبان، ذبیح الله مجاهد در این خبرنامه از اوباما خواسته است تا از این فرصت طلایی استفاده کرده به عوض حمله و تهاجم بر دیگر کشور، مشکلات درونی امریکا را حل کند.

سخنگوی طالبان افزوده است که، امریکایی ها از این جنگ های بی معنی و غیر ضروری و همچنان ضایع کردن وقت خسته شده اند و رییس جمهور باید با اخراج نیروهای امریکایی از افغانستان، کشورش را از مشکلات دیگر نجات دهد.

پایان پیروزمندانۀ جنگ در افغانستان و نیز ادامۀ همکاری ها و پشتیبانی های واشنگتن از افغانستان، از موضوعاتی هستند که باشنده گان کابل هم برآن تأکید ورزیده اند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار