افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی،خطاب به سرمایه گذاران هند: برایتان فرش سرخ پهن می کنیم!

رئیس جمهور حامد کرزی، قبل از ظهر امروز در شهر ممبی با اعضای کنفدراسیون صنعت کاران هند که متشکل از اتحادیه اتاق های تجارت و صنایع و انجمن همبستگی اتاق های تجارت و صنایع این می باشد، دیدار کرد.

به گزارش اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، حامد کرزی گفت: من در اینجا با یک پیامی از افغانستان آمده ام و آن اینکه برای تان اطمینان می دهم که فضای سرمایه گذاری مناسب در کشور ما مساعد گردیده و فرصت های خوب سرمایه گذاری هند در افغانستان مهیا می باشد.

کرزی سرمایه گذاران هندی را خطاب قرار داده، گفت: ما برای شما در جهت سرمایه گذاری در افغانستان فرش سرخ هموار می کنیم، پس شتاب کنید و از فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان استفاده نمایید، زیرا این به منفعت هر دو کشور می باشد.

حامد کرزی با توجه به اهمیت و زمنیه های خوب سرمایه گذاری در کشورمان گفت: افغانستان کشور غنی منابع منرالی از جمله گاز، تیل و مواد نایاب دیگری که صنایع به آن نیاز دارد، می باشد، هندوستان در موقف خوبی قرار دارد که از منابع غنی افغانستان برای انکشاف خویش بهره ببرد.

رئیس جمهور کرزی با اشاره به کمک های دهلی نو خاطر نشان کرد: هندوستان در اصل یک کشور دونر نیست اما بیشتر از دو میلیارد دالر را در بازسازی عرصه های مختلف افغانستان چون ظرفیت سازی، فراهم آوری زمینه تحصیلات برای جوانان افغان، سرک سازی بخصوص سرک زرنج- دلارام و انرژی برق مساعدت کرده است. مردم افغانستان از این کمک ها نه تنها آگاهی دارند بلکه از آن ممنون و سپاسگذار می باشند.

وی ضمن اینکه پیشرفت های کشور را در عرصه های مختلف طی سالهای اخیر مثبت ارزیابی نموده، به سرمایه گذاران هندی را اطمینان داده گفت: شما بخاطر سرمایه گذاری تان در افغانستان تشویش نکنید. من به شما اطمینان می دهم که نه تنها قوانین بلکه حکومت و مردم افغانستان شما را در این راه یاری
خواهند کرد.

در این دیدار آقای آنند شرما وزیر صنعت و تجارت هند گفت: هند دارای روابط دیرینه تاریخی با افغانستان بوده که به چندین قرن بر میگردد و به عنوان همکار و متحد با این کشور در روند ترقی و پیشرفت کمک میکند.

وی افزود: افغانستان ظرفیت جذب بیشتر مساعدت های 16 میلیارد دالری یی را دارد که جامعه جهانی در کنفرانس توکیو در دهه تحول به این کشور مساعدت کرده است.

آقای شرما ضمن اینکه افغانستان را یکی از کشور های مهمی دانست که منابع غنی منطقه را با هم وصل می کند، خاطر نشان کرد که پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند می رساند یکی از پروژه های مهمی اقتصادی برای کشورش و منطقه می باشد.

در اخیر این دیدار آقای آدی گودریج یکتن از سرمایه گذاران بزرگ هند، ضمن اینکه از درخواست رئیس جمهور بخاطر سرمایه گذاری در افغانستان استقبال و اظهار آماده گی کرده، خواستار تشکیل مجمع تجارتی افغان- هند به منظور گسترش و تقویت همکاری های اقتصادی میان دو کشور گردید.

وی همچنان خواستار ایجاد یک گروه کاری مشترک گردید تا روی پیشنهادات اقتصادی نشستی که در ماه جون امسال در رابطه به افغانستان در شهر دهلی برگزار گردید، کار نماید.

بخاطر رشد بیشتر همکاری های اقتصادی میان دو کشور، آقای آدی گودریج پیشنهاد نمود تا از سرمایه گذاری در پروژه های انکشافی برای بهبود متشبثین تجارت های کوچک و زنان تجارت پیشه حمایت صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار