افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 5 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

کرزی،به بزرگترین متحد استراتژیک هشدار داد!

رییس جمهور و هشدار به بزرگترین متحد استراتژیک

رییس جمهور کرزی روز پنجشنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران در واکنش به ادامه حملات راکتی پاکستان و لزوم مقابله افغانستان با این حملات مداوم تاکید کرد که نیروهای اردوی ملی کشور برای این منظور به سلاح های سنگین نیاز دارند و در صورتی که امریکا به این امر مبادرت نورزد افغانستان مجبور خواهد شد برای خرید این سلاح‌ها با روسیه، چین و هند وارد معامله شود.
روسیه و چین از رقبای جدی امریکا در عرصه بین المللی هستند و هند نیز دشمن دیرینه پاکستان است؛ بنابراین هشدار رییس جمهور به امریکا در خصوص توجه به تجهیز نیروهای اردوی ملی افغانستان به سلاح های سنگین، نوعی چراغ سبز به کشورهای نام برده نیز تلقی می گردد.
امریکا و متحدانش قرار است نیروهای جنگی خود را تا پایان سال 2014 و یا حتی زودتر از این تاریخ از کشور خارج سازند و ماموریت آموزشی این نیروها نیز که تا پیش از این، سخن از ادامه آن گفته می شد با توجه به نگرانی های فزاینده در خصوص حملات موسوم به حملات خودی که به تیراندازی های مکرر و مرگبار نیروهای امنیتی افغانستان به سوی نظامیان و مربیان نظامی خارجی اطلاق می گردد سرنوشتی نامعلوم دارد.
هشدارهای تازه رییس جمهور اگرچه جدید نیست و در گذشته نیز مطرح شده است؛ اما این بار نشان از عزم جدی وی در تجهیز و احیای نیروهای امنیتی کشور بدون نیاز به پشتوانه های نامطمئن خارجی مانند امریکا دارد.
آقای کرزی با این هشدار در واقع این پیام را به امریکا و هر کشور دیگر همپیمان افغانستان فرستاد که افغانستان گزینه های دیگری غیر از آنها نیز برای همکاری های نظامی و ارتقای ظرفیت ها و توانمندی های خود در اختیار دارد و اگر متحدان استراتژیک این کشور همچنان همانند گذشته نسبت به خواست های افغانستان بی توجهی کرده و تعهدات خود در خصوص دفاع از خاک و حاکمیت این کشور در مقابل تهدیدات و حملات خارجی را نادیده بگیرند دولت به گزینه های دیگری برای ایجاد یک اتحاد استراتژیک مطمئن، فکر خواهد کرد.
این نخستین بار است که مقام های افغانستان گزینه های مشخصی را برای جایگزینی امریکا در زمینه همکاری های نظامی مطرح می کنند و این نشان می دهد که رییس جمهور به صورت جدی به این گزینه ها فکر کرده و به این نتیجه رسیده است که تعهدات امریکا و دیگر کشورهای غربی در قبال افغانستان نمی تواند قابل اعتماد باشد؛ براین اساس، کشورهای بزرگ منطقه که هرکدام خود،‌ قدرتی جهانی نیز هستند بهترین گزینه ها برای ادامه این نوع همکاری می باشند.
روسیه و چین رقبای بزرگ امریکا در جنگ افغانستان و همه کشورهای جهان اند و این دو کشور، در تلاش اند تا نقش امریکا در افغانستان کاهش یابد؛ تا آنها به سرعت این امکان را به دست آورند که ساختار سیاسی افغانستان را به عنوان واحدی همسو با سیاست‌ ها و رویکردهای سیاسی و امنیتی خود در منطقه و جهان با خود همراه سازند.
رقابت های امریکا و روسیه، ریشه در تنش ها و کشاکش هایی دارد که از دیر زمانی به این سو، دو ابرقدرت،‌ همواره در پی حضور انحصاری و بی رقیب در عرصه بین المللی بوده اند و این کشاکش پس از پایان جنگ سرد تاکنون ظاهرا به نام و کام امریکا بوده است؛ اما اخیرا روسیه به رهبری پوتین در صدد است اقتدار از دست رفته گذشته ابرقدرت روسی را بار دیگر در برابر امریکا احیا کند و طلسم جهان تک قطبی را درهم بشکند.
افغانستان نیز از زمان استقرار رژیم های کمونیستی و به دنبال آن، اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی، عرصه مهمی برای این رقابت و دشمنی غیرمستقیم و جنگ پنهان قدرت میان دو ابرقدرت بوده است.
رییس جمهور صریحا هشدار داد که اگر غرب و مشخصا امریکا به تعهداتش در این خصوص عمل نکند، افغانستان قادر است آلترناتیو‌های قدرتمندتر و مطمئن‌تر دیگری را در منطقه پیدا کند و این یعنی پایان سلطه یکجانبه امریکا در افغانستان و حضور قدرت هایی که با حضور آنها همان نتیجه ای به دست خواهد آمد که امریکا در مورد حضور روسیه در زمان اشغال این کشور گرفت؛‌ اما این بار و در این معادله، جای امریکا و روسیه تبدیل خواهد شد!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار