افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

کدام وزارتخانه ها به داکتر عبدالله رسید؟

وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت معادن، وزارت اقتصاد، وزارت تجارت و صنایع، وزارت معارف، وزارت انکشاف شهری، وزارت مبارزه با مواد مخدر، وزارت صحت عامه، وزارت حج و اوقاف، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت حمل و نقل و هوانوردی، وزارت امور زنان، ریاست امنیت ملی و ریاست گمرکات.

براساس توافق میان عبدالله و اشرف غنی تقسیم بندی کابینه ی دولت جدید به شرح زیر می باشد.

سهم داکتر عبدالله از دولت وحدت ملی شامل این وزارتخانه ها می باشد:

وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت معادن، وزارت اقتصاد، وزارت تجارت و صنایع، وزارت معارف، وزارت انکشاف شهری، وزارت مبارزه با مواد مخدر، وزارت صحت عامه، وزارت حج و اوقاف، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت حمل و نقل و هوانوردی، وزارت امور زنان، ریاست امنیت ملی و ریاست گمرکات

اما مابقی وزارتخانه در اختیار داکتر اشرف غنی احمدزی می باشد به این شرح:

وزارت داخله، وزارت مالیه، وزارت انکشاف دهات، وزارت راه، وزارت آب و انرژی، وزارت زراعت و مالداری، وزارت اقوام و قبایل، وزارت عدلیه، وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت تکنولوژی و مخابرات، وزارت امور مهاجرین، وزارت آموزش عالی، مشاور امنیت ملی، ریاست دادگاه عالی و ریاست بانک مرکزی

همچنین براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری قرار است مراسم تحلیف رییس جمهور فردا دوشنبه هفتم میزان برگزار شود که در کابل تعطیلی عمومی خواهد بود.

کرزی، احمدزی و عبدالله سخنرانان اصلی مراسم تحلیف هستند. روال کاری مراسم تحلیف هم به این شرح می باشد:

در این مراسم ابتدا دو رییس جمهوری و بعد رییس اجرایی صحبت خواهند کرد. بعد از مراسم تحلیف، رییس جمهوری جدید طی یک فرمانی داکتر عبدالله را به عنوان رییس اجرایی معرفی کرده و رییس اجرایی نیز در این مراسم سوگند یاد خواهد کرد.

در این فرمان معاونین داکتر عبدالله نیز تعیین خواهند شد.

این مراسم در ارگ ریاست جمهوری برگزار می‌شود که حدود ۱۴۰۰ مهمان داخلی و خارجی در این مراسم شرکت خواهند داشت که در میان این شرکت کنندگان حدود ۲۰۰ مهمان خارجی خواهند بود که تعداد از روسای جمهوری همسایه نیز اعلام آمادگی کرده که در این مراسم شرکت می کنند.

ورود مهمانان از ساعت ۸ صبح به تالار سلام خانه در ارگ ریاست جمهوری که مراسم آنجا برگزار می‌شود، آغاز می شود و مراسم رسمی نیز حوالی ساعت ۹:۳۰ آغاز خواهد شد که برای یک ساعت ادامه خواهد یافت.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار