افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

کدام حقوق زن، کدام آزادی؟

یاد آوری بیش از اندازه از حقوق و روز زن ، ابهت آن موضوع را کمرنگ نموده زمینه های تاثیر گذاری آن را محدود می کند.
در جامعه سنتی مانند افغانستان ، علاوه بر موضوع فوق، شعار های تکراری دفاع از حقوق زنان می تواند به حساسیت های اجتماعی و سیاسی نیز بیانجامد. حساسیت هایی که قادر است بسیاری از زنان را در چارچوب و محدوده خاص، از تمام فعالیت های دیگر محروم کند.

شعارهای تکراری و حرف های شعار گونه در مورد زن، شاید تعدادی را آنگونه که پنداشته می شود، به آزادی های ویژه ای برساند ، اما این آزادی ها صرفا در همان اندازه باقی خواهد ماند و چه بهتر که در همین حد بماند.! زیرا هنوز در میان ما تعریف منظم و دقیقی از زن و حضورش در جامعه وجود ندارد. بر همین مبنا صرفا به قوانینی پرداخته می شود که رضایت زن را در جامعه امروزی حاصل نمی کند.
برخی از زنانی که امروز حرفی برای گفتن پیدا کرده اند، ادعا دارند که جامعه ما مرد سالار است و زن ستیز و این روحیه آنان را می آزارد و آزادی آنان را سلب نموده است.

اما واقعا زنان چه می خواهند؟
همانگونه که کشور ما اسلامی است و مردم ما مسلمان، زنان جامعه ماهم انسان های شریفی هستند که به تمامی معتقدات اسلامی پایبند بوده خواهان اجرای احکام اسلامی در جامعه می باشند.
برهمه مشخص و معلوم است که زنان ما هرگز خواهان یک جامعه بی بند و بار که در آن احترام به زن لگد مال هوس های غرض آلود مردان می شود، نیستند.
زنان ما جامعه ای امن برای حضورشان می خواهند. جامعه ای که در کنار مردان احساس حضور کنند و بتوانند در عرصه های متفاوتی که در دین مقدس اسلام برای شان تعریف شده است ، به فعالیت بپردازند.

هرچند در جامعه امروز ما بقول برخی، سنت ها حکومت می کند، اما همین سنت ها تا حد زیادی مدافع حقوق زنان است.
زنان در پناه بسیاری از همین سنت هاست که احساس امنیت می کنند و مورد تعرض بگونه غربی آن قرار نمی گیرند.
ما نه تنها مدل غربی را برای زنان وطن خویش نمی پسندیم که برخی از سنت های بجا و شایسته را مدافع حقوق زنان دانسته، اتکاء به مرد را لازمه ایجاد امنیت در جامعه خود می پنداریم.

امروز برای زنان ما مهمتر از وارد شدن در عرصه هایی که هیچ ارتباطی با روحیه و اخلاق و اندام شان ندارد، آموختن است. موضوع مهمی که سال ها است آنان را در انزوای اجتماعی نگه داشته از پیشرفت شان جلوگیری نموده است.
در این عصر و زمان، تنها با آموختن است که زنان ما به جایگاه اصلی شان دست خواهند یافت و بدور از هیاهوهای تبلیغاتی امروزی، به مقام و منزلت واقعی خود خواهند رسید.

هرچند تلاش های وافری برای کشانیدن زنان به حاشیه هایی بنام آزادی به منصه عمل رسیده است و برخی از خواهران هموطن ما را با وعده های واهی و زرق برق های مادی، به لجنزار اجتماعی در حال سوق دادن هستند، اما این عزم و اراده ملی و پایبندی به سنت های شایسته دیرینه است که می تواند مسیر گمراهی را بسوی امنیت اجتماعی رهنمون باشد.

از اینها که بگذریم، موضوعی که قابل تامل است، عدم جدیت علمای کرام ما نسبت به رشد زمینه انحرافی زنان در جامعه امروزی ما است.
علما که در طول تاریخ نگهبانان عصمت و عفاف جامعه بوده اند، امروز از جدیت کافی در برخورد با اعمال منافی عفت و زمینه های رشد آن در جامعه، کار نمی گیرند و در بعضی مواقع با سکوت شان علامت های سوال بزرگی در اذهان عامه نقاشی کرده اند. مردم نگرانند که چرا علما در برابر کسانی که باعث برطرفی حجب و حیا در جامعه اسلامی شده اند، ساکت نشسته، خود نیز نظاره گر این معرکه های شیطانی غربی شده اند.

اگر از زنان در جامعه امروزی و در دولت ، تعریف درستی وجود ندارد، در اسلام کامل جامع مطرح شده و شیوه های دقیق برخوردی و حتی جزای مجرمان نیز وجود دارد. با این وجود سکوت علما و دانشمندان اسلامی چه جوازی دارد؟

متاسفانه اکثر زنان صدای شان بلند است که آزادی می خواهیم. کدام آزادی؟ آزادی که در آن اتکاء به مرد خود را از دست بدهید و آنگاه در برابر شهوت گرگان گرسنه غرب آمده و مردان زن ندیده از کوه پایین شده ، تنها بمانید؟
این آزادی نیست. این اوج ذلت شما است.

پس بیایید به اعتقادات خود احترام بگذاریم و در حیطه قوانین اسلامی عمل کنیم و از تمامی کسانی که ترویج بی بندو باری می کنند، دوری جوییم و برمردان ما است که از حقوق زنان خویش اطلاع حاصل نموده احترام به آنان را برخود فرض پندارند.
باشد تا رستگار شویم.
و من الله التوفیق

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار