افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

کجای تفاهمنامه به نفع افغانستان است؟

تا هنوز تفاهمنامه استخباراتی میان کابل و اسلام آباد نهایی و اجرایی نشده است. ریاست عمومی امنیت ملی می گوید که برای نهایی سازی و اجرایی شدن این تفاهمنامه نخست چارچوب و صلاحیت های این تفاهمنامه از سوی رییس جمهور تعیین و پس از مشوره با بزرگان و متنفذان کشور، مصوبه این تفاهمنامه در نشستی به شورای ملی تسلیم داده خواهد شد.

 

داوود کلکانی عضو کمیسیون روابط بین الملل در برنامه «خط کابل» گفت: تفاهمنامه توسط دو معاون ریاست امنیت ملی امضا شده است. در یکی از بندهای این تفاهمنامه تذکر داده شده بود که بعد از امضای روسای استخبارات دو کشور، اجرایی می شود. این تفاهمنامه توسط معاونین ریاست امنیت افغانستان و معاون این نهاد در پاکستان امضا شد و بعد این متن در رسانه ها نشر شد. رییس امنیت ملی افغانستان بعد از این ماجرا چون خودش در جریان این موضوع قرار نگرفته بود آن را امضا نکرد.

 

وی در خصوص روابط خارجی اشرف غنی با دیگر کشورها به خصوص پاکستان اظهار کرد: بعد از ایجاد حکومت وحدت ملی، میان سران حکومت افغانستان و پاکستان رابطه ای تنگاتنگ ایجاد شده است. آنها با هم نشست هایی دارند و متاسفانه هیچ کس هم در جریان مذاکراتی که بین آنها صورت می گیرد قرار نمی گیرد. رییس جمهور و تعدادی از اطرافیان وی روابط خود را با کشورها تامین می کنند و این رابطه را مخصوص برای خود می دانند. به طوریکه اشرف غنی بدون اینکه پروتکل های سیاسی را در نظر بگیرد، به پادگان نظامی در پاکستان می رود که خلاف روابط دیپلماتیک بین کشورها است.

 

کلکانی تفاهمنامه را تماماً به نفع پاکستان می داند و در ارتباط با اهداف این کشور می گوید: این تفاهمنامه به سود مردم افغانستان نیست.پاکستان در افغانستان عمق استراتژیک و اهداف مشخص تعریف شده دارد. پاکستان از افغانستان می خواهد که یکی از شعبه های پاکستان باشد و اگر اینطور نباشد حکومت ضعیف و تحت تسلط پاکستان باشد، افغانستان باید برای اجناس پاکستان بازار مصرفی باشد، اگر پاکستان با هندوستان درگیر شد افغانستان محلی برای آن درگیری و پشتیبان پاکستان باشد، افغانستان نباید بتواند آبهای خود را به طرف پاکستان مهار کند، افغانستان باید ساحه ترانزیت افغانستان به آسیای میانه باشد. در این تفاهمنامه که پاکستان خیلی خواستار اجرایی شدن آن است، پنجاه درصد این اهداف پاکستان تامین می شود.

 

این عضو کمیسیون روابط بین الملل از امضای تفاهمنامه انتقاد کرده و افزود: ارگ ریاست جمهوری هم متاسفانه بدون اینکه از پاکستانی ها تضمینی داشته باشند تفاهمنامه را امضا کرده اند. درهیچ جای این تفاهمنامه تذکری نشده است که تجهیز، تمویل، پرورش، حمایت طالبان توسط آی اس آی پاکستان ممنوع می باشد پس کجای این تفاهمنامه به نفع افغانستان است؟

 

وی در خصوص دلیل جانبداری بی حد اشرف غنی از پاکستان می گوید: گمان می کنم اشرف غنی در جریان انتخابات و کمپاین از آی اس آی پاکستان پول گرفته است و حالا یک سری امتیازاتی را باید به آنها بدهد. این کارهایی هم که اشرف غنی می کند آگاهانه است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار