افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

کاهش 40 فیصدی میزان تولید قالین در افغانستان

قالین

قالین که دومین محصول صادراتی کشورمان را تشکیل می‌دهد، جایگاه بلندی را در بازار جهانی کسب نموده اما قیمت بلند آن در بازار جهانی سبب شده که قدرت رقابت خویش را در مقایسه با قالین های ماشینی از دست دهد.

مسئولین اتاق تجارت و صنایع گفته اند که اگر حکومت در بخش‌های ایجاد پارک‌های صنعتی، تصویب طرز العمل های حمایوی وایجاد یک سیستم فعال بازاریابی در سکتور قالین‌ توجه جدی نکند، ممکن این صنعت مهم با رکود مواجه گردد.

خان جان الکوزی عضو ارشد اتاق تجارت وصنایع در این باره گفت است که ماشینی شدن صنعت قالین و قیمت بلند قالین‌های افغانی باعث شده که آهسته آهسته قالین های ایرانی، ترکی و اروپایی، جای قالین افغانی را در بازارهای جهانی بگیرد.

به نظر آقای الکوزی، ناامنی، کمبود مواد خام، روش سنتی و زمان گیربودن بافت قالین در قریه ها، نبود پارک‌های صنعتی منظم، عدم وجود سیستم بازاریابی و نبود طرزالعمل ها حمایوی در سکتورقالین را از عواملی خواند که در کاهش تولیدات قالین درکشور نقش چشمگیر داشته اند.

وی افزود: صنعت قالین در افغانستان به شکل سنتی خود باقی مانده واین مساله باعث شده که مدت زمان و هزینه بافت قالین درکشور افزایش یافته و در قیمت آن نیز افزایش قابل ملاحظه ای به وجود آید .

این عضو اتاق تجارت بدون ارایه آماری بیان داشت که عوامل نامبرده سبب شده اند که تولیدات قالین کشور در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته بیش از 40 فیصد کاهش پیدا کند.

آقای الکوزی خاطر نشان ساخت که اگر برای حمایت از سکتور قالین سیستم های منظم حمایوی وبازاریابی ایجاد نشود، صنعت قالین در کشور به شدت آسیب خواهد دید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار