افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

کاهش 30 درصدی خشونت در جنوب افغانستان

به نوشته روزنامه واشنگتن پست چاپ امروز، طالبان در مناطق جنوبی از داشتن پناه گاها و ذخایر سلاح محروم شده و خشونت ها در این مناطق 30 در صد کاهش یافته است.

این روزنامه امریکایی نوشته است که تعداد نیروهای افغانستان به 300 هزار تن رسیده و در سراسر کشور با کمک نیروهای آیساف به فرماندهی آمریکایی به عملیات های مختلف می پردازند.

باراک اوباما که در سال 2009 قدرت را به دست گرفت وضعیت امنیتی افغانستان را از اولویت های جدی دولت خود اعلام کرد.

بر این اساس، اوباما استراتیژی خود را بر محورهای افزایش نیرو، مذاکره با مخالفین، افزایش ظرفیت ها و متوجه ساختن کشورهای جهان برای کمک به افغانستان اعلام کرد.

باراک اوباما در سال 2010 اعلام کرده بود که پیشرفت درافغانستان به آرامی در حال انجام است و تحولات افغانستان وارد مرحله ای جدید می شود.

رهبران کشورهای غربی ابراز امیدواری کرده اند که تنش های به وجود آمده از حوادث اخیر درافغانستان، به زودی خاموش شود تا آنها بتوانند روی مسایل دیگر کار کنند.

آنها خروج نیروهای ناتو و حمایت دراز مدت جامعه جهانی از افغانستان را از مهمتری مسایل پس از سال 2014 بیان کرده اند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در ادامه نوشته است؛ با آنکه امنیت مناطق شمال و غرب افغانستان خراب تر شده تا حدی که کمک های بشری هم با مشکلات روبرو است اما نسبت به شرق کشور نگران کننده نیست.

واشگنتن پست می نویسد؛ امیدهایی وجود دارد که با نقش حمایتی نیروهای آمریکایی انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان تا سال 2014 موفقیت آمیز باشد.

این روزنامه، نقش نیرو های آمریکایی را برای پایان دادن به خشونت ها و دست یابی به صلح موثر و کلیدی خوانده است.

نویسنده گفته است که مقام های آمریکایی نباید در خروج نیرو های شان از افغانستان عجله کنند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار